Binnen het college van GS gaat u over natuur en landschap. Hebt u daar een speciale affiniteit mee? Ik ben tussentijds in GS gekomen als opvolger van de tijdens zijn ambtsperiode overleden Sjoerd Heijning en heb zijn portefeuille overgenomen. Affiniteit met natuur en landschap heb ik zeker; tijdens mijn werk in de recreatiesector was het mijn taak het Zeeuwse landschap in den brede aan de man te brengen. U was werkzaam in de recreatiesector. Natuur en landschap worden voor Zeeland wel beschouwd als de kip met de gouden eieren, die je -ook uit toeris tisch oogpunt- vooral niet moet slachten. Deelt u die visie? Ja, het is belangrijk dat we de natuur op waarde schatten, ook als het gaat om recreatie en toerisme in Zeeland. Tussen recreatie en natuur bestaat soms ook spanning. Er is weliswaar geen discussie over dat natuurgebieden opengesteld moeten worden voor publiek, maar soms gelden omwille van de natuur limieten. Zoogdieren, vogels en reptielen zijn nu eenmaal verstoringsgevoelig. Welk belang moet in zo n situatie prevaleren? Het gaat erom dat we een goede afweging maken zonder escalatie. Neem buitendijks fietsen. Dat is geen zwart-witverhaal. Er is langs de Deltawateren de laatste jaren 200 kilometer extra fietsroute aange legd. Als je dan uitlegt dat het op sommige plaatsen niet strookt met het natuurbelang en goede alterna tieven biedt, dan is er echt wel begrip. Natuur kan ook spanning vertonen met bijvoor beeld de landbouw. Grutto's, leeuweriken en an dere boerenlandvogels zijn in het agrarisch gebied vrijwel uitgestorven, terwijl ze zich in natuurgebie den redelijk tot goed weten te handhaven. Moeten we boerenland en natuurgebieden nadrukkelijker scheiden, of moeten we ze juist beter integreren? En als dat laatste het geval is, hoe dan? Ik vind de landbouw een mooie sector waar binnen bedrijven iedereen meedenkt en -doet. Als provincie kunnen we enigszins meesturen in de vernieuwing van het agrarisch natuurbeheer met een focus op op timale resultaten. Dat kan betekenen dat op de ene plek agrarisch natuurbeheer verdwijnt om de midde len elders te kunnen inzetten. Als ik zie hoe gedreven sommige agrariërs met natuurbeheer bezig zijn, heb ik er vertrouwen in. Zeeland is vergevorderd met de realisatie van de Ecologische Hoofdstructuur (EHS). Toch blijft de biodiversiteit afnemen. Vindt u dat er na de realisa tie van de (herziene) EHS nieuw beleid moet komen om het tij te keren? Pas in 2027/2028 is de realisatie van de EHS echt af gerond. Daarbij gelden enkele belangrijke uitgangs punten, namelijk vrijwillige grondverwerving en waar mogelijk win-win-situaties creëren. Ik heb overigens geen zorg of de complete EHS er komt, daarvan ben ik overtuigd! Vervolgens moeten we zorgen voor blijvend goed beheer. Verder wordt momenteel het beleid omtrent de Programmatische Aanpak Stikstof (PAS) uitgerold. Met extra maatregelen voor de natuur ontstaat er extra ontwikkelruimte voor bedrijven. Dat kan dat interessante win-win-situaties opleveren. In Zeeland zijn we goed in het koppelen van verschillende belangen. Zeeland telt veel natuurgebieden van internati onaal belang, zoals de Ooster- en Westerschelde. Die genieten Europese bescherming. Dat is logisch als je hun natuurwaarde beschouwt, maar voor de gemiddelde burger soms omstreden, omdat het gebruik erdoor beperkt kan worden. Wat doet de provincie om het draagvlak hiervoor te vergroten? Het belang van de Zeeuwse natuur was mij voor heen al duidelijk, maar als bevoegd gedeputeerde word ik er nu indringend mee geconfronteerd. Ik zie nu nog beter hoe waardevol de Zeeuwse natuur is. In Zeeland hebben we veel Natura2000-gebieden waar veel aan voorlichting wordt gedaan. We proberen de balans te vinden met andere belangen. Ik ben enthousiast over een project als Waterdunen waar natuur en recreatie hand in hand gaan. Ook in het Zwin zal dat straks het geval zijn. Meer naar het persoonlijke vlak: Wat is uw favo riete natuurgebied in Zeeland? Niet zozeer één bepaald gebied. Mijn voorkeur ligt daar waar verschillende Zeeuwse landschappen samenkomen, zoals in de Manteling van Walcheren: land, zee, duinen en strand en dan ook nog eens bos; dan heb je echt alles bij elkaar. Ik heb er veel mensen mee naar toegenomen om hen die unieke combina tie te laten zien. Komt u daar nog vaak? Te weinig, want daarvoor heb ik te weinig tijd. Wat is uw grootste wens voor natuur en landschap in Zeeland? Laagdrempelige voorzieningen waar het publiek met natuur in aanraking komt en goede toegankelijkheid van onze prachtige natuurgebieden. Zo'n speelbos op Schouwen vind ik bijvoorbeeld echt geweldig. En ook Terra Maris met zijn toegankelijke en aanspre kende tentoonstellingen is fantastisch. Samenwer king tussen verschillende partijen biedt meerwaarde en in Zeeland zijn we daar goed in. Zo biedt camping Oranjezon aan haar gasten rondleidingen in de dui nen aan. Ook zijn werk-met-werk-combinaties nodig, bij voorbeeld bij duinverzwaring, waar je natuur- maatregelen in mee kunt nemen. Het interview loopt flink uit als we het hebben over Waterdunen, waar mevrouw Schönknecht erg van gecharmeerd is, over het Zwin en over tal van andere gebieden waar ze bij betrokken en op bezoek geweest is. Ze vertelt erover met zichtbaar en aanstekelijk enthousiasme. Zoals je het wenst van de gedeputeerde. Foto C. Jacobusse is hoofd ecologie en kwaliteitszorg van Carla Schönknecht stichting Het Zeeuwse Landschap (A. van Riet) ZEEUWS -17-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 21