1 NIEUWE EDUCATIE GROTE KROOSVAREN www.terramaris.nl info@terramaris.nl Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle,Tel 0118- 582620 Openingstijden Mei t/m oktober: dagelijks van 10 tot 17 uur; november t/m april: woensdag t/m vrijdag van 12 tot 16 uur; zaterdag en zondag van 12 tot 17 uur (tijdens deze periode in de Nederlandse schoolvakanties dagelijks van 12 tot 17 uur). Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. Het nieuwe schooljaar 2014/2015 is ook bij Terra Maris van start. NIEUW is dit jaar het sleutelwoord. Er is een nieuw programma voor het basisonderwijs met NME leskisten. Alle activiteiten en leskisten zijn nauwkeurig beschreven. Nieuwe activiteiten zijn Van Muis tot Mammoet en het Strand-Lab. En rondom de thema's energie en Zeeuwse fossielen worden leskisten nieuwe stijl ontwikkeld. Vanaf november kan Energie(k) worden geleend. Een autootje dat tegenwind nodig heeft om vooruit te komen? Is isolatie meetbaar? Nieuw én bekend materiaal krijgt de leerlingen zeker in beweging. Van Muis tot Mammoet kent een nieuwe opzet: een workshop op vijf vastgestelde dagen waarvoor scholen zich kunnen inschrijven. Onder leiding van biologe en bottenspecialiste Betty Ras, gaan de leerlingen van groep 7/8 botten uit de museumcollectie ordenen en sorteren. En daarna natuurlijk registreren wat ze gevonden hebben! Muizen en mammoeten, een wereld van verschil... of toch niet? Het Strand-Lab is een nieuwe activiteit in de vorm van een mobiel laboratorium waarmee leerlingen van groep 5 t/m 8 het strand- en zeeleven gaan onderzoeken op het strand! Hoe eet een zeepok? Hoe zout is het zeewater? Wat is zand? In een echte labjas gaan de jonge onderzoekers doen, kijken, denken en natuurlijk alle resultaten vastleggen in hun Proefschrift. Fossielen in Zeeland zijn niet nieuw, maar met de nieuwe leskistmodule ontdekken de leerlingen welke schatten de Zeeuwse bodem allemaal herbergt. Ook nieuw in het NME-aanbod is de lijst van bedrijven die je met je klas kunt bezoeken voor een leerzaam bezoek. En last but not least: de bouw van het educatielokaal van Terra Maris is gestart! De planning is dat we deze nieuwe ruimte in november in gebruik kunnen nemen. Kijk voor meer scholennieuws op onze website. Nicole Vermorken en Carolien Schaap Iedere bezoeker van de landschapstuin kent wel het bruggetje waar vanaf gevist kan worden. Vooral voor kinderen werkt dit bruggetje als een magneet, want wat is er nu lekkerder dan rommelen bij het water en beestjes vangen? Sinds kort wordt dit vissen echter vrijwel onmogelijk gemaakt door een ongewenst plantje: de grote kroosvaren. Een paar maanden geleden dook dit plantje langs de randen van de vijver op en in zeer korte tijd heeft het vrijwel het hele wateroppervlak bedekt. Vooral de hoge temperaturen in juni en de voedselrijkdom van het water door de vele voorns, maken dat dit plantje het hier erg naar z'n zin heeft. Ondanks het frequent wegscheppen, blijft 'ie zich massaal uitbreiden en ziet het er somber uit voor het waterleven. Grote kroosvaren, ook wel 'rood kroos' genoemd, is geen kroos, maar behoort tot de vlotvarens. De plant komt van oorsprong uit Amerika en hoort hier dus niet thuis. Hij is hier naar toe gehaald en per ongeluk'ontsnapt'. Hij wordt beschouwd als één van de invasieve exoten; een exoot die plaagvormen kan aannemen en schade aanricht aan planten en dieren die hier wel van origine voorkomen. Zoekend op internet las ik dat dit plantje vele tienduizenden jaren geleden hier ook groeide en dat sommige mensen het derhalve niet als een exoot beschouwen. Maar ja, dan kun je een nijlpaard ook als een inheems dier beschouwen, want die leefde ooit ook hier. Wat we tegen het kroosvaren kunnen doen, weten we nog niet goed. Voorlopig scheppen we maar dagelijks een hoop plantjes weg, zodat er in ieder geval zuurstof en licht in de vijver blijft komen en niet al het waterleven dood gaat. Komend najaar gaan we de vijvers goed kort maaien, zodat de kroosvaren niet kan overwinteren op een luw plekje tussen de oeverplanten en dan maar hopen op een echte winter, want daar kan de plant niet tegen. Maar voorlopig zitten we er nog even mee opgescheept. Erik Speksnijder Foto Grote kroosvaren. (E. Speksnijder) ZEEUWS -19-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 23