3 m m MM j Ik voel me daardoor teveel geremd. Het trefmoment bepaalt wat ik op dat moment zal schilderen. Ik word getroffen door een beeld, een vorm, een kleur. Ik sla dat beeld op in mijn hoofd en werk het meestal in mijn atelier uit. Soms ook werk ik het, afhankelijk van het weer, ter plekke uit. Ik leef om te schilderen en ik schilder om te leven. Als ik een paar dagen niet kan schilderen, krijg ik het Spaans benauwd. Ik heb een permanente drang om mijn ervaringen en de in mijn hoofd opgeslagen beelden weer te geven op papier. Ook geniet ik ervan mijn opgedane kennis en techniek van het schilderen te gebruiken. Het mooie van de aquareltechniek vind Beeld pagina 4 Magdalenastraat in de Heikant Oud huisje Heikant Boschkreek bij Koewacht Tekenen zit in mijn genen; ik was al heel vroeg bezig met alles wat ik buiten zag op papier weer te geven. Later heb ik leren ervaren dat de natuur bele ven een kunst is. Het maakt je zorgzaam en geeft je een 'open mind'. De natuur vormt mijn verbinding met de maatschappij. Ik haal de buitenwereld er mee naar binnen. Het is bij'tegenwind'ook mijn uitlaatklep. Het gaat mij bij het schilderen vooral om de sfeer, de herinnering die het bij mij oproept. Ik probeer bovenal te laten zien hoe mooi Zeeuws-Vlaanderen is. Ik maak me ook zorgen hoe alles er later zal uitzien. Het landschap verandert steeds, maar vooral door toedoen van de mens en vaak niet ten goede. Mijn huis grenst pal aan natuurgebieden en polders. Ik kijk uit op de weidsheid van de Oude Ferdinan- duspolder en aan de andere kant het natuurgebied van Kapersgat en de polders van Absdale. Het oude waterwingebied, de Schommeling is nabij, de beek en het bospad heb ik daar diverse keren in de verschillen de seizoenen geschilderd. Uitnodigend om op papier te zetten zijn ook het Axelse Bos en de Boschkreek bij Koewacht. Ik heb aquarellen gemaakt van oude boer derijen en huisjes, zoals in de Magdalenastraat. België is om de hoek, dus daar kun je me ook vaak schil derend vinden, zoals in het bos bij de Lekestraat en bij de grens. En ook West-Zeeuws-Vlaanderen heeft zijn eigen charme. Het is weer op een andere manier mooi en voor mij uitdagend om op papier te krijgen, 't Zwin, Groede, Sluis en Sint Anna ter Muiden, het zijn allemaal plaatjes uit een boek. Prachtig om dat alles vast te leggen. Ik schilder nooit in opdracht, omdat ik dan mijn vrijheid in keuze en afbeelding kwijt ben. ,V<'. r H CWCB •V-'1 W ik, is datje moet afwachten hoe het uiteindelijke re sultaat wordt als je met het natte penseel bezig bent geweest. Hoe zullen de vormen worden? Aquarel is een spontane techniek, waarbij nooit te voorspellen is hoe het eindresultaat zal zijn. Mijn schilderstijl is realistisch, impressionistisch. Het beeld moet voor mij herkenbaar zijn. Het moet een weergave zijn van de werkelijkheid. Ik denk dat ik door het schilderen een beschouwelijke levenshouding heb gekregen. Ik kan mateloos genie ten van het resultaat van mijn werk en toch beseffen dat de werkelijkheid in de natuur altijd mooier zal blijven. J. van den Boom is redactielid van zeeuwslandschap Foto links Johan van Waes Strand Cadzand ZEEUWS LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 5