Als u wordt gevraagd wat het landschap van Zeeland het meest typeert, wat is dan uw antwoord? Veel mensen zullen de uitgestrekte kust noemen. Geen enkele provincie is zo zichtbaar verbonden met het water als Zeeland met haar lange kustlijn. Alle reden dus om hier extra zuinig op te zijn. Helaas blijkt dit in de praktijk niet vanzelfsprekend en dat baart ons zorgen. HIERAAN 4'-; Foto HetSophiastrand voordat het zijn metamorfose onderging. (C. Jacobusse) door Kees van derVlugt v:-V a&c a£Zatës&i& 2-• - De Zeeuwse kust is een aaneenschakeling van natuurgebieden, historische waterfronten, havens, dijken en andere waterkerende constructies. De openheid, gaafheid, robuustheid en verscheidenheid maken de kustzone tot een aantrekkelijk gebied om te wonen en recreëren. Daarnaast staan de delta wateren bekend om hun enorme aantallen kust- en trekvogels; aantallen die naar West-Europese maat staven gigantisch zijn. Maar niet alleen de aantallen maken indruk, ook de aanwezigheid van zeldzame soorten spreekt tot de verbeelding. Denk hierbij aan de strandplevier, kluut, lepelaar en dwergstern die er al voorkomen en de zeearend en kraanvogel die zich hier lijken te gaan vestigen. Laatstgenoemden zijn meerdere malen gesignaleerd bij de Plaat van Vliet respectievelijk de Slikken van de Heen. De landschappelijke en natuurlijke waarden zijn inter nationaal bekend en trekken jaarlijks vele duizenden toeristen naar onze kust. AANTASTING VAN DE KUST De Zeeuwse kust blijft niet vanzelf mooi, aantrekke lijk en waardevol. Afgelopen decennia is de kwaliteit reeds achteruitgegaan door de bouw van windmo lens, recreatieparken en andere bebouwing. Voor de komende jaren zijn nog meer grote bouwprojecten gepland die de gaafheid van de kust bedreigen (zie kader). Het Zeeuwse Landschap (HZL) zet zich in voor de belangen van natuur en landschap bij der gelijke economische ontwikkelingen Dit gaat niet zonder slag of stoot. Neem bijvoor beeld de recente bouw van veertig permanente strandbungalows op het Sophiastrand bij Kam perland. Deze strandbungalows zijn over de volle lengte van het strand gebouwd en ontnemen het zicht op de duinen vanaf het strand en de Oos- terschelde. Daarbij worden de strandbungalows het gehele jaar door gebruikt. Bijgevolg is er veel ZEEUWS - 8-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 8