Muizen.... Ze zijn er in allerlei soorten en maten.'De Muis'bestaat niet. Onze gewone huismuis heeft een stuk of tien verwanten die ook de naam muis dragen. Ze variëren van het echt heel kleine dwergmuisje tot de woelrat, die zo groot is dat hij rat wordt genoemd in plaats van muis, wat hij wel is. Muizen zijn niet alleen maar grappig, schuw, eng of schadelijk, ze zijn ook prooi. Ze planten zich voort met ongelofelijke snelheid en dat maakt ze tot een belangrijke voedselbron voor roofdieren en roofvogels. Ze beschermen zich tegen vijanden door een verborgen leefwijze, die zich bij veel soorten vooral onder de grond afspeelt. Op deze pagina's het boeiende verhaal van enkele muizensoorten, hun huizen en hun vijanden. De AARDMUIS is een algemene soort, die overal te vinden is waar de omgeving niet al te nat is. Het is een soort die andere soorten als de noordse woel- muis weg kan concurreren, en daarom wordt zijn aanwezigheid zelfs door muizenliefhebbers niet erg gewaardeerd. Wel blij zijn liefhebbers met de NOORDSE WOEL- MUIS, een soort waarvan een vorm bestaat die in zijn voorkomen tot Nederland beperkt is. Geen wonder, want de noordse woelmuis is een moeras soort die zich in ons natte kikkerlandje prima thuis voelt. Maar het verhaal is eigenlijk iets genuanceer der: de noordse woelmuis kan ook buiten moerasge bieden prima uit de voeten, maar daar wordt hij weg geconcurreerd door de aardmuis of de veldmuis. Op de geïsoleerde Zeeuwse eilanden had de noordse woelmuis vanouds een belangrijk bolwerk, maar door verbindingen met het vasteland wordt zijn voortbestaan bedreigd. De VELDMUIS is wellicht de meest verbreide mui zensoort en dat heeft onder andere te maken met zijn voortplantingssnelheid. Veldmuizen kunnen al ZEEUWS -10-LANDSCHAP tekst en foto's Chiel Jacobusse

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 10