«r- Ml DE PADEN OP... 1'M BS Chris Vreugdenhil, medewerker afdeling ecologie bij Het Zeeuwse Landschap, die afgelopen zomer broedvogelinventarisaties uitvoerde op Sint Philipsland. Wachten tot de ZEEAREND BROEDT door Carolien van de Kreeke Joost Kunst, woonachtig op Sint Philipsland en na de studie Commerciële Economie werkzaam bij een bedrijf in bevestigingsmaterialen. In z'n vrije tijd vrijwilliger in de Eendenkooi. Natuurgebied Slikken van de Heen Foto Achttien graden, helder weer en de zon aan de Joost en Chris hemel. Het lijkt wel zomer in plaats van half oktober. te velde. Maar de herfsttooi van de Slikken van de Heen ver- (C. van de Kreeke) raadt de het jaargetijde. Struiken hebben hun blad grotendeels verloren, varens verkleuren van groen naar bruin. Van bloemen resteren pluizige bolletjes of vreemde verdorde vormen. Paddenstoelen gaan schuil tussen het afgevallen blad en roodbruine bies accentueert de loop van de voormalige getijdenkre- ken. Chris Vreugdenhil en Joost Kunst staan met hun laarzen half in het water, in een voormalige kreek. Chris laat Joost de stengel van zeebies voelen.'Hé, niet rond, maar driezijdig, da's bijzonder. Dat vergeet ik nooit meer.' Een ander weetje van deze zoutmin- nende plant is dat dit gebied ernaar vernoemd is. Zeebies heet namelijk ook'heen'. Vroeger groeide het hier massaal, vandaar de naam 'Slikken van de Heen'. 'Vroeger zag het er hier heel anders uit, met slikken en schorren', vertelt Chris. 'Ze werden doorsneden door meanderende getijdengeulen. De grotere geulen vertakten in kleinere en die in nog kleinere. Dat duurde tot 1987, het jaar waarin de Philipsdam werd gesloten en het Krammer-Volkerak is afgedamd. Nadien viel het gebied droog en langzaam spoelde het zoete regenwater het zout grotendeels uit de bodem. De afgelopen dertig jaar is hier dus enorm veel veranderd. Zouttolerante planten verdwenen en maakten plaats voor planten die zoet water verkiezen. Dat proces duurt jaren. De zeebies laat zich blijkbaar niet zomaar wegjagen. Ik vind het prachtig dat hier nog zoveel dynamiek is. Het gebied en de planten en dieren veranderen en ontwikkelen zich nog steeds volop.' De wandeling door het ruige landschap voert over een hobbelig pad. Soms is het drassig, soms ligt er van oever tot oever een vlonder. Vlieren, wilgen en andere bomen flankeren het pad dat hier en daar is overwoekerd door bramen. Het gesprek gaat over de zeearend, met vijf broedende paren een zeer zeldza me roofvogel in Nederland.'Hier wordt ie regelmatig gezien', vertelt Chris.'We hebben zelfs een nestaanleg voor'm geplaatst op één van de eilandjes aan de rand van het gebied.'Twee andere aansprekende diersoor ten die zich hier ook wel eens zouden kunnen gaan vestigen zijn de bever en de das. Daarnaast zijn de huidige grazers: konikpaarden, Schotse hooglanders en reeën, voor veel wandelaars al een attractie. 'De Slikken van de Heen worden ieder jaar interessanter', stelt Chris. Even later wordt er door de verschillende gaten, in diverse richtingen, van het kijkscherm gegluurd. Vandaag is het vrij rustig op de kreek, een arm van het Krammer-Volkerak. Af en toe komt er beweging in het water, vermoedelijk veroorzaakt door vissen. Chris vertelt dat er onder andere brasem, zeelt en paling in ZEEUWS -16-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 16