het water leven. In de verte dobbert een zwaan.'Bij ons in de polder zie je soms wel dertig grote zilver reigers', vertelt Joost enthousiast. Chris denkt dat het overwinteraars zijn, of misschien exemplaren uit de kleine kolonie aan de Brabantse kant van dit natuur gebied. 'Die foerageren hier regelmatig.' In de lucht is het vrolijke, hoge gepiep te horen van staartmezen. 'Zij leven in groepen', vertelt Chris. 'Het zijn kleine, donzige vogeltjes, met naar verhouding een enorm lange staart. Ze houden zich warm tijdens het rusten door dicht tegen elkaar aan te kruipen.' Even later, in een open gedeelte, wordt de weg ver sperd door bruine koeien. Ze tonen weinig interesse voor ons. De koeien werken mee aan het beheer van het gebied. Ze houden, net als de Schotse Hooglan ders, koniks en reeën, grazend het gebied open, zodat allerlei soorten planten de kans krijgen te groeien. De bruinrode, ruig behaarde hooglanders kom je tijdens een wandeling door de Slikken van de Heen regel matig tegen. De konikpaarden zie je minder, deels omdat hun kudde kleiner is. Ze zijn nazaten van het uitgestorven Europese wilde paard deTarpan en zijn prima zelfredzaam.'ls dat niet nadelig, verschillende soorten grazers in één gebied?'vraagt Joost. Chris antwoordt ontkennend/Integendeel, juist omdat ze anders grazen en hun eigen menuvoorkeur hebben, neemt de diversiteit op de Slikken van de Heen toe. En het gebied is zó groot, dat er voldoende ruimte is. M.C. van de Kreeke is medewerkster afdeling communicatie bij Het Zeeuwse Landschap. De Slikken van de Heen is een uitgestrekt land schap, waar voormalige getijdenkreken bosrijke en open gebieden doorsnijden. Het ligt ten oosten van de N257, ten noordoosten van Sint Philipsland. De entree is aan de Campweg (parallel aan de N257), bij het infopaneel op de dijk. Door het gebied lopen twee wandelroutes: de rode die langs het vogelobservatiescherm leidt (2,5 km) en de blauwe langs de uitkijktoren (3,5 km). Toegang van zonsopkomst tot zonson dergang. Honden niet toegestaan, laarzen aanbe volen. In het gebied kunt u vee tegenkomen; doe rustig, houd afstand en zoek geen toenadering. Foto Blik door het vogelobservatie scherm. (C. van de Kreeke) Foto Typisch beeld van een oude getijde kreek in de Slikken van de Heen. (C. van de Kreeke)

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 17