over Terra Maris OOENOPS'fÏÏF Na een bijna twaalfjarige periode als directeur nam Marten Hemminga op 11 november afscheid van het museum. Samen blikken we kort terug op die tijd. 3febnOT'M"",m TERRA MftRfS MARTEN HEMMINGA door Chiel Jacobusse kreeften en gm Over^ 1 Marten Hemminga poseert bij zijn expositieposters. (C. Jacobusse) Wie zijn werkkamer bij Het Zeeuwse Landschap binnenkomt hoeft niet te raden naar wat Marten bezighoudt. Een complete wand recht tegenover zijn bureau wordt ingenomen door zorgvuldig bewaarde posters van exposities in Terra Maris, zoals 'Zilt en wild'en 'Naar 't strand'. Die in eigen beheer vervaardigde exposities beschouwt Marten als één van de leukste taken die bij het directeurschap van Terra Maris horen. Hoogtepunten? Ja, die zijn er genoeg. De opening van Terra Maris in 2006, na een aanloop van enkele jaren, ligt voor de hand. De realisatie van het mottekasteel, de succesvolle Middeleeuwse dagen en de indrukwekkende landschapstuin, passeren allemaal de revue. Minstens zo belangrijk: de inspirerende samenwerking met betrokken medewerkers, iets wat hij zijn opvolger ook toewenst. dorpen, een permanent met water overspoelde steen met daarin de namen gegraveerd van alle verdronken Zeeuwse dorpen, is naar mijn idee het meest indrukwekkende gedenkteken dat ervoor bestaat. Wat me verder aanspreekt is dat de dijken niet alleen in de expositie, maar ook in de landschapstuin aan bod komen.' Die landschapstuin ligt Marten na aan het hart. Bij herhaling noemt hij de unieke kansen die de tuin biedt voor onderwijs. Samen met de recent gerealiseerde educatieve ruimte biedt de tuin scholen geweldige mogelijkheden om klassikaal lesprogramma's te volgen. Per jaar zijn er meer dan 2000 Zeeuwse scholieren dieTerra Maris bezoeken, iets wat hem zichtbaar aanspreekt. De landschapstuin speelt daarbij een cruciale rol, omdat die in het klein de landschappen en natuur van Zeeland laat zien. Marten was degene die het noodlijdende Zeeuws Biologisch Museum omvormde tot het museum voor natuur en landschap wat het nu is. Zijn daarmee zijn ambities gerealiseerd? Hij antwoordt voorzichtig instemmend:'Ik ben tevreden over hoe de meest bijzondere elementen van het Zeeuwse landschap, de verdronken dorpen en de vele honderden kilometers dijk, op een sprankelende manier aan de orde komen in de permanente expositie. Het monument voor de verdronken Martens wensen voor de toekomst zijn dat zijn opvolger net zoveel plezier als hijzelf zal beleven aan alle positieve aspecten die het museum biedt en natuurlijk dat de intensieve band tussen Terra Maris en Het Zeeuwse Landschap in stand blijft en verdiept wordt. Op de valreep noemt Marten nog een voordeel van zijn afscheid als directeur van Terra Maris: hij heeft nu extra tijd om zich bezig te houden met zaken die zijn hoofdtaak als directeur van Het Zeeuwse Landschap aangaan. ZEEUWS -20-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 20