vJ SUCCESVOL VISSENWEEKEND In het derde weekend van september is het jaarlijkse RAVON Vissenweekend voor het eerst in Zeeland gehouden. In totaal namen erzo'n vijftig mensen afkomstig uit Nederland en België aan deel. Het doel was zoveel mogelijk nieuwe visgegevens voor de Zeeuwse visatlas, in met name de minder goed onderzochte delen, te verkrijgen. Verschillende methodes zijn ingezet, waaronder: sleepnetten, schepnetten, hengels en zelfs door al snorkelend en duikend vissen te fotograferen. Fanatiekelingen begonnen al direct na aankomst in het donker met schepnetten te vissen. Zo werd al na een uur het eerste succes geboekt: de ontdekking van een populatie riviergrondels (nieuwe soort voor Schouwen-Duiveland). In totaal werden 39 vissoor ten vastgesteld en vond er op 45 locaties verspreid over de provincie onderzoek plaats. De meest soortenrijke locaties bevonden zich in de Wester- schelde, waar het weekendrecord van 13 soorten (per vangstlocatie) werd gescoord. Op de tweede plaats volgde een locatie op de Slikken van de Heen aan het Krammer-Volkerrak met 11 soorten. Op de nabijgelegen Plaat van Vliet werd bovendien de nog niet eerder in Zeeland aangetroffen (exotische) marmergrondel gevangen. Een ander hoogtepunt was de vondst van een populatie van de bescherm de kleine modderkruiper in dit zoetwatermeer. De soort werd op maar liefst vier verschillende locaties aangetroffen en was voorheen (in Zeeland) uitslui tend in Oost-Zeeuws-Vlaanderen gezien. In de avon den waren er lezingen en vond de jaarlijkse visquiz plaats. De winnaar van vorig jaar, Teddy Dolstra, had een ingewikkelde quiz in elkaar gestoken, die werd gewonnen door Jelger Herder. Vara's Vroege vogels maakte een radioverslag van het weekend. Pepijn Calle EERSTE ERFGOEDDAG IN HET LANDSCHAP Zaterdag 20 september vond de eerste Zeeuwse'Erf- goeddag in het Landschap'plaats. Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, stichting Landschapsbeheer Zeeland en stichting Het Zeeuwse Landschap organiseerden deze publieksdag. De historische Hoeve Van der Meulen was de ideale locatie om te ervaren hoe cultuur, natuur en landschap met elkaar verbonden zijn en er was van alles georganiseerd om dit te laten zien. Zo inspecteer den mannen van de Monumentenwacht het authen tieke boerenwoonhuis, terwijl veel bezoekers een kijkje namen in het museum en er naar historische verhalen luisterden, in hoerendracht geklede dames namen het publiek mee naar vroeger tijden, toen wassen in de tobbe een heel karwei was. De boomgaard was het ter rein van snoeidemonstraties en determinatie van oude appel- en perenrassen en iets verderop was te zien dat het gewas meekrap rode verfstof levert. Veel mensen brachten hun eigen fruit mee om het in de mobiele pers tot sap te laten verwerken. Op de akkers ploegden intus sen paarden en antieke tractoren en bij de vliedberg deden archeologen hun veldwerk. Kinderen vermaakten zich met het knuffelen van de kleine boerderijdieren, het uitpluizen van braakballen of het speuren naar water beestjes bij de poel in het weiland. Bijna 2000 mensen bezochten deze geslaagde Erfgoeddag. Karien van Veggel Foto boven Veel aanloop bij de heuse 'kleindieren knuffeltafel'. (N. van den Berg). Foto linksboven Zo in een buisje is de vangst goed te zien. (A. en E. Meima) Foto rechtsonder Erfgoed in optima forma. N. van den Berg)

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 25