DE DRIEHOEK en Kapelse Moer). Daarbij ging veel oudland verlo ren. En dat gebeurde nogmaals bij de verbreding van enkele decennia terug. In dat geval niet alleen door de nieuwe aantakking op de Oosterschelde, maar ook vanwege de langere brugaanzetten voor de verhoogde Postbrug. Iets soortgelijks gebeurde bij Vlake, waar de spoorbrug en de brug van de oude rijksweg vergroot werden. Al met al is het gebied zeer versnipperd geraakt. 22 HECTARE NIEUW INGERICHT Enige tijd geleden kon Het Zeeuwse Landschap de ongeveer 22 hectare grasland van De Driehoek aankopen. De daarop volgende inrichtingswer ken zijn recentelijk afgerond. Vanaf de Postbrug gezien is het contrast met de kleine perceeltjes in het oudland groot. De Driehoek is weliswaar tot voor kort in agrarisch gebruik geweest, maar de perceelindeling en hollebolle ligging is voor het overgrote deel bewust intact gelaten door de voormalige eigenaar. Hierdoor is het landschappe lijk aantrekkelijk gebleven, maar ook uit cultuur historisch oogpunt waardevol. De in oktober 2014 uitgevoerde inrichtingswerken hebben het gebied optimaal ingericht voor de ontwikkeling van zilte vegetaties, waar weide vogels van meeprofiteren. De werken zijn vooral gericht op het vernatten van de graslanden. De sloten waren allemaal met elkaar verbonden voor een optimale afwatering omwille van de land bouw, maar voor de ontwikkeling van de natuur waarden zijn de sloten aan de randen van het terrein afgedamd en is het peil opgezet. Tevens zijn plaatselijk laagtes gecreëerd die op termijn vogels zullen aantrekken. Door de ligging aan de rand van het gebied zijn die straks vanaf de weg goed te zien. ZOUT, VOGELS EN KOEIEN Het toelaten van zoute kwel is een ander doel ge weest bij de inrichting. De kwel wordt veroorzaakt door het hogere waterpeil in het Kanaal en de Oosterschelde. Dat de kweldruk aanzienlijk is zal niemand verbazen: het maaiveld ligt gemiddeld 1 meter onder NAP, terwijl het waterpeil in het Ka naal bij hoogwater tot 2 meter plus NAP reikt. De drainagebuizen die vanuit landbouwperspectief noodzakelijk waren zijn bij de inrichting onder broken. Waar voorheen de zoute kwel via drains naar de sloten werd afgevoerd, kan die nu tot in de wortelzone omhoog komen. Zoet regenwater zal in sommige laagtes blijven staan, maar in de zomer is er veel verdamping en zal dit zoete water in het groeiseizoen van onderaf worden vervan gen door zilte kwel. Voor de weidevogels, die een open landschap nodig hebben, is er in het gebied veel struweel verwijderd. Aan de randen zijn daar entegen uit landschappelijk oogpunt op verschil lende plekken knotwilgen blijven staan.Tenslotte is het terrein van oude veerasters rond de vele weitjes ontdaan en is alleen rondom één nieuw veeraster geplaatst. Er zijn drie beweidingseenhe den ingericht, gescheiden door sloten. Het werk is onder zeer goede en droge omstandigheden uitgevoerd en leek in een oogwenk al jarenoud. Vanaf komend voorjaar wordt het gebied beweid met koeien. Deze winter wordt het meteen al spannend, omdat de waterstand in het gebied omhoog zal gaan. We kunnen dan zien hoe de vernatting de omstandigheden in het gebied zal wijzigen en hoe de vegetatie en de vogels daarop zullen reageren. H. Simons is hoofd terreinbeheer Noord van stichting Het Zeeuwse Landschap Topografisch kaartje met daar op rood omlijnd het deelgebied van De Driehoek dat nu door HZL wordt beheerd. Alie overige groen gearceerde gebie den zijn al langer in beheer bij de stichting. Wemeldin' ZEEUWS-9-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2014 | | pagina 9