NEGENTIENDE-EEUWSE BOERDERIJ De boerderijwoning verkeerde bij de overdracht in redelijke staat, maar het was wel duidelijk dat er het nodige gerestaureerd en gerenoveerd moest worden om het geheel bruikbaar te maken voor de nieuwe functie als beheerboerderij. Omdat huis en bakkeet duidelijk een flinke ouderdom hebben is er allereerst een bouwhistorische verkenning uitgevoerd. Daaruit bleek dat de boerderij zonder twijfel ook cultuurhistorische waarde heeft. Op de kaart van Staats-Vlaanderen van Hattinga uit 1745 is nog geen boerderij aan de Langeweg in de Oud-Breskenspolder aangegeven, maar op de topografische kaart van 1856 is dat wel het geval. Waarschijnlijk dateren de boerderijwoning en de bakkeet dus uit de eerste helft van de negentiende eeuw. De schuren en stallen op het erf zijn ech ter van veel jongere datum: ze dateren van na de Tweede Wereldoorlog. De voorgevel van het huis heeft het typische, sym metrische aanzien van een negentiende-eeuwse boerenwoning: de ingang in het midden, aan beide kanten geflankeerd door twee ramen. De deur geeft toegang tot een rechte gang, die doorloopt tot de achtergevel van het huis. De achterdeur, aan het eind van de gang, lijkt nog origineel te zijn. Links en rechts van de gang bevinden zich woon- en werkvertrekken. De oorspronkelijke en nog aan wezige basisindeling past bij de gangbare, vroeg negentiende-eeuwse bouw. In dit geval liggen aan de linkerzijde van de gang eerst een woon/slaap vertrek en daarachter de opkamer, met daaronder een kelder. Aan de rechterzijde van de gang ligt aan de voorzijde de woonkamer en daarachter de keuken. BAKKEET EN HONDENTREDMOLEN Moeilijker te doorgronden is de bakkeet. Het is eigenlijk onduidelijk of de benaming bakkeet wel recht doet aan de betekenis van dit gebouwtje. Het geheel is in steen uitgevoerd en bestaat uit meer dere kleine ruimtes. Het gebouwtje was waarschijn lijk al lange tijd niet meer in gebruik; het was sterk vervallen en gedeeltelijk ruïneus. Waarschijnlijk heeft het wel grotendeels zijn oorspronkelijke, ne gentiende-eeuwse indeling behouden. De grootste ruimte, het dichtst bij de boerderijwoning, zou je de eigenlijke bakkeet kunnen noemen. Hier zit een opvallend grote schouw in. Een leuk historisch detail is de oude opklapbare tafel tegen de achter wand. Het is duidelijk dat hier vroeger veel kook- en bakwerkzaamheden plaatsvonden. Aansluitend op de bakkeet is een ovenruimte gemetseld, met bergruimte voor de opslag van brandhout. Aan de andere kant van het gebouwtje is nog een fors vertrek, dat wellicht als woonruimte voor seizoenarbeiders heeft gediend. Maar een heel andere gebruiksvorm (in een andere tijdsperiode?) is ook aannemelijk. Naast dit vertrek is namelijk de grootste verrassing van het gebouwtje te vinden: een hoge, ongeveer halve meter brede ruimte met een luikopening aan de zijkant. Hier bevond zich ruimtes, om het huis weer woonklaar te maken, is in volle gang. Van de 'bakkeet' is het dak gere pareerd en waar nodig het metselwerk hersteld. Binnenkort heeft Het Zeeuws Landschap dus een onmisbaar steunpunt in Waterdunen. Maar wat minstens zo waardevol is: Zeeland is weer een stukje gerestaureerd boeren- erfgoed rijker! Voorbeeld van een hondentredmolen: de Botermolen in Schepdaal, België. (J. Delcour, www. molenechos.otg) dr. M.A. Hemminga is directeur van stichting Het Zeeuwse Landschap De 'bakkeetmet op de voorgrond het luikje van de hondentredmolen. (C. Jacobusse) hoogstwaarschijnlijk een hondentredmolen. Er zal een tredwiel in hebben gezeten met een diameter van 2,5 a 3 meter. Deze dreef een karnmolen in het vertrek ernaast aan, voor het maken van boter. Ooit moeten hondentredmolens (in ieder geval in Vlaan deren) vrij algemeen zijn geweest. Het is jammer dat het oorspronkelijke tredwiel niet meer aanwe zig is, maar deze vondst van een restant van een hondentredmolen op Zeeuws-Vlaams grondgebied is evengoed zeer interessant. Inmiddels is het herstel van de boerderijwoning flink gevorderd. De buitenkant, inclusief dak, is weer helemaal in orde. Renovatie van de binnen- ZEEUWS -11-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 11