MIDDELEEUWSE KASTEELBERG BIJ RENAISSANCEDORP DE PADEN OP door Carolien van de Kreeke Marius Vrijlandt, landschapsarchitect, woonachtig in Borssele. Schris de Groot, terreinbeheerder bij Het Zeeuwse Landschap. Berg vanTroje te Borssele. Marius Vrijlandt Wie het dorp Borssele over de Monsterweg inrijdt (links) en Chris de en verwacht dat huizen aan weerszijden het beeld Groot bij de Berg bepalen, wordt verrast. Want de bebouwing rechts van Troje. maakt al snel plaats voor'groen': een hoge vliedberg (C van de Kreeke) omcirkeld door knotwilgen, een weilandje met rijtjes knotbomen en 'grachten'. Een singel van struiken en bomen omzoomt het geheel aan drie zijden."Een groene kamer aan het dorp", aldus Marius Vrijlandt over deze 'Berg van Troje'. Het kasteelterrein is een rijksmonument met hoge cultuurhistorische en archeologische waarden. Het Zeeuwse Landschap beheert het terrein als natuurgebied. "Als er sneeuw lag, gleden we met onze sleetjes van de vliedberg af. De jeugd van nu doet dat nog steeds. Zoals je ziet is het een vrij hoge berg, dus je kunt je voorstellen dat dat snoeihard ging!", herinnert Marius zich. Aan drie zijden van de berg liggen restanten van de vroegere gracht."De'vlijtjes'noemden we die, en daarop leerden we schaatsen." Marius is geboren en getogen in Borssele, verbleef zo'n veertig jaar elders in Nederland en woont inmiddels weer een aantal ja ren in zijn geboortedorp. Uit één van de vlijtjes steekt een plastic buis. Chris legt uit dat dat een 'hoogtebe- palende duiker' is. Die zorgt ervoor dat de contouren van de slotgracht zichtbaar zijn. "Die duiker ligt er sinds de reconstructie van dit gebiedje in 2003", ver telt Chris. Die is uitgevoerd om de geschiedenis van de Berg van Troje beter zichtbaar te maken. Naast het reguleren van de waterstand en het verdiepen van de grachten is de verzakte kasteelberg opgehoogd. Je kunt nog een stukje zien van de twee bunkers die in de herstelde berg zitten. "Dus vermoedelijk was de afdaling, die je met je sleetje nam, lager", geeft Chris aan Marius mee. Marius realiseert zich dat hij nu heel anders tegen dit object aankijkt dan in zijn jeugd: "Nu houdt de ge schiedenis me meer bezig." De Berg van Troje heeft op dat gebied wel wat te vertellen. "Het is bijzonder je te realiseren dat hier in de middeleeuwen het stamslot van de Heren van Borssele stond. Deze Heren hoor den bij de toonaangevende adel van die tijd, die tot ver buiten Zeeland geschiedenis maakte. Maar vooral de ligging van dit voormalige kasteelterrein ten op zichte van het dorpsplan intrigeert me", gaat Marius verder. "Na tachtig jaar onder invloed van eb en vloed gestaan te hebben, is de polder in 1616 opnieuw be dijkt en het dorp Borssele gesticht, op de plek van het eerdere Monster. De inrichting van polder en dorp gebeurde naar ideeën van de Italiaanse Renaissance." Het nog altijd fraaie, symmetrische dorpsplein ligt scheef ten opzichte van de strak aangelegde polder. Daarbij valt op dat de destijds onbebouwde lange as in het dorp, tegenwoordig de Oostsingel, op de voor burcht van het voormalige kasteel is gericht. Dat de Berg van Troje onlosmakelijk met de bevol king van Borssele verbonden is blijkt als we even de wachtkamer van de dokter betreden. Daar hangen ZEEUWS -12-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 12