m des/s.' Aa< Foto links Raampjes in de wachtkamer van de dokter vertellen de geschiedenis van Borssele met de Berg van Troje. (C. van de Kreeke) Foto onder De Berg van Troje. (M. Vrijlandt) De geschiedenis van de Berg van Troje begint aan het eind van de elfde eeuw, toen een woonterpje met een hoogte van een meter of drie werd aangelegd. Rond het jaar 1200 werd de heuvel opgehoogd en een mottekasteel gebouwd; een vierkante, houten toren, die dienst deed als verdedigingstoren. In de dertien de eeuw werd de heuvel nogmaals verhoogd en kwam er een stenen ringmuur met een slotgracht om heen. Een loopbrug verbond de hoofdburcht op de berg met de lager gelegen voorburcht. Deze burcht was het stamslot van de Heren van Borssele, één van de machtigste adellijke families, die grote delen van Zeeland in bezit had. Het mottekasteel is rond 1300 verwoest. In 1530 stortte een deel van de ringmuur in de omliggende gracht. Uiteindelijk verdween het kasteel geheel. In de Tweede Wereldoorlog bouwden de Duitsers meerdere bunkers op het kasteelterrein, als onderdeel van de Atlantikwall. Marius en Chris denken nog even hardop na over een link tussen het Paard van Troje en de Berg van Troje, maar verder dan 'dezelfde naam' komen ze niet. "Houten paarden grazen hier niet, hoor!", grapt Chris."Zelfs geen echte paarden. Het gras wordt kort gehouden door schapen, van boer Mieras." De man nen staan inmiddels tussen winterse brandnetels, op een steile kant van de berg."Gelukkig krijgen we die steeds beter onder controle", vertelt Chris."Hoe worden de wilgen geknot?", vraagt Marius. Chris vertelt dat dit gedaan wordt in samenwerking met diverse vrijwilligersgroepen. "Heb je hier al eens een steenuiltje gezien?" vraagt Chris aan Marius. "Die zit ten hier namelijk regelmatig in de knotwilgen.""Nee, maar ik ga er eens op letten. "En zo, al pratend, lopen de mannen langzamerhand terug naar de weg. Andere verplichtingen roepen. De markante knotbomen lijken geen tijd te kennen. Zij blijven staan, prachtig spiegelend in het heldere water van de voormalige gracht. C. van de Kreeke is medewerkster afdeling communicatie bij Het Zeeuwse Landschap hele bijzondere raampjes waaruit de geschiedenis van dit dorp met deze berg blijkt. "Aha, jullie zijn bezig over de Bergweie?!", vraagt een patiënt in de wachtkamer, terwijl de raampjes op foto vastgelegd worden. Marius knikt bevestigend. "Ja, zo wordt het natuurgebiedje door de bewoners van Borssele genoemd."

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 13