JAAR VAN DE BODEM LISDODDE Grote lisdodde. kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. Op 6 februari 2015 is het Internationale Jaar van de Bodem van start gegaan. De opening voor Zeeland van dit belangrijke themajaar vond plaats bij Terra Maris. Gedeputeerde Carla Schönknecht lanceerde hiervoor 'Ploon de regenworm'op een symposium over de bodem. Met een levende 'Ploon'onder de microscoop heeft de gedeputeerde ook het nieuwe Natuur Milieu LAB van Terra Maris geopend. De sprekers Gijsbrecht Gunter, Jos Willemsen en Jaco de Visser deelden hun visie op de bodemontwikkelingen met de aanwezigen. Tijdens een interactieve tuintocht zijn alle activiteiten die in het kader van het Jaar van de Bodem in Zeeland worden georganiseerd voor het voetlicht gebracht. Ter afsluiting van deze inspirerende ochtend trad Sven van Rijswijk, directeur van Terra Maris, op met het Sliklied, dat speciaal voor deze gelegenheid door Annelien bij de Vaate is geschreven. Kijk op www.zeeuwsbodemvenster.nl voor de verschillende activiteiten die in Zeeland worden georganiseerd. Nicole Vermorken, NME Walcheren Langs de vijvers in de landschapstuin groeien grote (L. Calle) en kleine lisdodde. Beide soorten vormen na de bloei de kenmerkende en bij veel mensen bekende '(riet)sigaren'. Menigeen hield als kind zo'n sigaartje in z'n mond en deed alsof dit een dikke bolknakker was. Minder bekende streeknamen voor lisdodde zijn'lampenpoetser'/kannenwasser' of'lampenra- ger'. Deze namen verwijzen naar het gebruik van de sigaren als handige spons of rager om de glazen kap van een olielamp te poetsen. Ook grote egelskop en heermoes staan wel bekend als'lampenpoetser'. Heermoes werd echter gebruikt voor het metaal werk van de lamp; de kiezelzuren in de plant laten metaal weer mooi glimmen. De bruine lisdodde-sigaren bestaan uit vruchtpluis dat de plant na de bloei vormt. De mannelijke 'bloemkolf' is dan vaak al verdwenen. Deze geeft in het voorjaar als de meeldraden rijp zijn veel stuif meel af. Als je er per ongeluk tegen stoot komt er een grote, gele wolk vrij. Deze overdaad aan stuif meel wijst er op dat deze soort een windbestuiver is. Planten die vooral door insecten bestoven worden produceren veel minder en kleveriger stuifmeel. Het zijn dan ook de windbestuivers als de genoemde lisdoddes, maar ook grassen en sommige bomen die bij mensen hooikoortsklachten veroorzaken. In het najaar en de winter valt het bruine vruchtpluis van de meeste sigaren volledig uiteen. Wat blijft hangen gebruiken vogels dankbaar als nestvulling. Ook zoeken in de winterperiode mezen en andere vogels de lisdoddes af. Veel insecten brengen de winter in lisdoddes door en vormen voor hen een smakelijke hap. Verwondering.. Vroeger werden lisdoddes gebruikt als decoratie (C. Schaap) in droogboeketten. Het is hierbij verstandig om de sigaar in te spuiten met haarlak, om te voorkomen dat een overdaad aan vruchtpluis vrijkomt. Al enkele planten kunnen de vloer van een kamertje - ik spreek uit ervaring - helemaal bedekken. Tegen woordig is de lisdodde populair onder survivalfans en mensen die uit de natuur willen eten. De jonge scheuten en de binnenzijde van de wortelstokken zijn eetbaar, het stuifmeel kan gebruikt worden als basis in (survival)koeken en het droge pluis is bruik baar als tondel bij het maken van vuur. Erik Speksnijder ZEEUWS -19-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 23