KRUIPEND MOERASSCHERM IS DE SCHAT VAN HET GROOTE GAT DE PADEN OP 9 Tekst en foto's: Carolien van de Kreeke Met: Floor Pieters, directeur van Pieters Media uit Groede. Dit bedrijf sponsort Het Groote Gat. Gids: Awie de Zwart, veldmedewerker district Zuid bij Het Zeeuwse Landschap. Waar: Het Groote Gat bij Oostburg. Floor Pieters en Awie de Zwart in Het Groote Ga Via een klein trapje komen Floor Pieters en Awie de Zwart uit op een lage dijk, die de zuidkant van het Groote Gat begrenst. Dat het een prachtige voor jaarsdag is, is te zien, te horen en te ruiken. De zon schijnt in het rimpelloze water. Kieviten buitelen door de lucht en de grutto's verraden zichzelf door hun 'gru-to, gru-to'te laten horen. Hommels vliegen, nog wat suffig van hun winterslaap, rond madeliefjes in het gras. Floor en Awie staan stil en genieten van het uitzicht over de kreek. "Voordat we naar de vogels en plant jes kijken, pakken we eerst een stukje geschiedenis mee. Want deze plek heeft op dat gebied heel veel te vertellen. Dat begint al onder onze voeten." Awie vertelt dat het dijkje een liniedijk is uit de Tachtig jarige Oorlog. Een paar jaar geleden is het opnieuw aangelegd, in het kader van een project om de Staats-Spaanse Linies beter in het landschap te laten zien. De dijk verbond verschillende redoutes met elkaar. Dat zijn eenvoudige, rechthoekige fortifica ties. Hij wijst naar rechts, waar zo'n redoute in het landschap te zien is. "Die redoute heet'Spek en brood'. Aan de overkant van de kreek, waar de werkschuur van Het Zeeuwse Landschap ligt, heet de redoute'Kaas en brood'. Westelijk en noordelijk van de kreek liggen de redoutes'Melk en brokken'en 'Scherp bier'. De namen zijn termen uit die tijd. Je kunt het vertalen naar broodje ham, broodje kaas, bordje pap en kratje pils!" Awie en Floor lopen in de richting van de vogelkijk- hut. Het silhouet van Oostburg, met kenmerkende watertoren, begrenst het Groote Gat aan de noord zijde. Floor verblijft graag in de natuur, en de basis daarvoor is wellicht in zijn jeugd gelegd. Hij bracht die door in Oostburg. Aan het Groote Gat heeft hij fijne herinneringen."We hadden een roeibootje, waarmee we wel eens het water opgingen", vertelt hij. "Soms gingen we vissen, op paling! In de winter schaatsten we er. Ik heb overigens het idee dat de waterkwaliteit verbeterd is." Dat kan Awie bevestigen. Zo'n anderhalfjaar geleden is de kreek uitgebag gerd, waardoor de doorstroming is verbeterd. Dat is gedaan omdat het Groote Gat als waterberging dienstdoet. Floor bedenkt hardop, dat dit gebied zijn faam vast dankt aan de prachtige, brede rietkragen en pittoreske elementen, zoals de knotwilgen langs het fiets- en wandelpad net buiten Oostburg. "Wat denk jij, Awie?", vraagt hij geïnteresseerd. "De faam van dit gebied in mijn ogen gaan we over honderdvijftig meter zien. Loop maar eens mee!" Zo gemakkelijk gaat dat overigens niet, want de ondergrond is flink zompig. Gelukkig hebben beide heren water dicht schoeisel aan. "De putten en bulten worden veroorzaakt door het vee dat hier loopt. Je moet je indenken dat zo'n 450 kilo drukt op vier poten die kleiner zijn dan mijn voeten. Die diepe afdrukken zijn overigens zeer waardevol voor de plantengroei hier. ZEEUWS -10-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 10