- - Zilte aquacultuur op het land, de teelt van planten en dieren uit zee op zoute grond of in bassins met zeewater, begint langzaam op gang te komen in Zeeland en ook elders in de kustprovincies. De nadruk ligt nu nog op'zeegroenten': zilte, eetbare planten zoals zeekraal en zeeaster. De kweek van die ren uit zee blijkt lastiger te zijn. In Zeeland worden direct achter de zeedijk met succes zagers (wormen die vooral als zeeaas dienen) gekweekt, maar verder bevinden de teelten van zeedieren in buitenbassins zich nog in een experimenteel stadium. Ongetwijfeld gaat hier de ontwikkeling door. Maar er is een risico bij die ontwikkeling: de aanleg van bassins met de faciliteiten daaromheen kunnen gemakkelijk leiden tot een nogal industrieel ogend landschap. Dat zou een groot verlies zijn voor de landschappelijke kwaliteit van de kustzone, waar Zeeland juist zo zuinig op moet zijn. Met het project Kustlaboratorium wil stichting Het Zeeuwse Land schap laten zien dat zilte aquacultuur op land, door een goede inbedding in een natuurlijke omgeving, wel degelijk een mooi kustlandschap kan opleveren. In 2010 stelde de Nationale Postcodeloterij de toen tertijd eerste Droomfondsbijdrage beschikbaar aan Het Zeeuwse Landschap, om dat goede voorbeeld op een plek in Zeeland te realiseren. VAN BURGHSLUIS Als locatie voor realisatie van dit project was aan vankelijk een binnendijks gebied westelijk van Burghsluis op Schouwen-Duiveland in beeld. Om de aanleg mogelijk te maken moest de gemeente het bestemmingsplan wijzigen. Bij de voorbereiding daarvan is overlegd met onder meer de schelpdier sector en het waterschap. Hierbij bleek uiteindelijk dat er voor de afvoer van het gebruikte zeewater uit de aquacultuurbassins geen voor alle partijen aanvaardbare oplossing was. Lozing op de Oos- terschelde ter hoogte van Kustlaboratorium, waar mosselpercelen liggen, stuitte op bezwaren van de schelpdierkwekers vanwege het veronderstelde risico van de bloei van giftige algen. Waterschap en de landbouwers voorzagen problemen met het transport van het gebruikte zeewater via sloten naar het gemaal. Het Zeeuwse Landschap is daarom op zoek gegaan naar een alternatieve locatie, en vond die in het projectgebied Waterdunen. NAARWATERDUNEN De Provincie Zeeland legt westelijk van Breskens het 350 ha grote natuur- en recreatiegebied Waterdu nen aan. Het project bevindt zich nu middenin de uitvoeringsfase. In het Provinciaal Inpassingsplan is indertijd opgenomen dat maximaal 10% van het projectgebied gebruikt mag worden voor zilte teelten. Maar dat moet dan wel op een wijze gebeu ren die geen afbreuk doet aan de landschappelijke kwaliteit van Waterdunen. Het Zeeuwse Landschap wil nu van deze mogelijkheid gebruik maken om de doelstelling van Kustlaboratorium te realiseren. De Provincie Zeeland, het recreatiebedrijf Molecaten en de gemeente Sluis zijn positief over dit voornemen van Het Zeeuwse Landschap en de nieuwe onder- ZEEUWS nemerskansen die dit biedt in Waterdunen. Uiteraard is de verplaatsing naar Waterdunen goed door gesproken met de Nationale Postcodeloterij; ook zij zijn akkoord. STEUNPUNT'T HOF WATERDUNEN Het Zeeuwse Landschap wordt de natuurbeheerder van Waterdunen. In 2013 is daarom al de voormalige boerderij van de familie Flikweert in het project gebied gekocht, als toekomstig steunpunt voor het natuurbeheer. De boerderij zal ook dienen als startpunt voor allerlei natuurgerichte activiteiten die het Landschap zal organiseren. De historische boer derij (inmiddels herdoopt in 't Hof Waterdunen) ligt midden in het voor zilte teelten aangewezen gebied. Dat komt natuurlijk prachtig uit. De schuren op het erf kunnen prima van pas komen bij de ontwikke ling van aquacultuuractiviteiten in de omliggende zone. Ze kunnen bijvoorbeeld dienen voor stalling van materialen, voor opslag van de oogst in aparte koelruimten en voor de filtratie van zeewater indien dat nodig is, zonder dat er extra gebouwd hoeft te worden. PRAKTISCHE UITWERKING VAN HET DROOMPROJECT Inmiddels is er contact met diverse ondernemers, uit de streek en daarbuiten, die in Waterdunen met de teelt van zeegroenten en schelpdieren aan de slag willen. Samen met hen zet Het Zeeuwse Landschap de mogelijkheden voor aquacultuur op een rij en wordt alvast over allerlei praktische zaken nage dacht. Ondertussen denken landschapsarchitecten samen met het Landschap na over hoe de aqua cultuur het best kan worden ingepast in het nieuwe landschap van Waterdunen. Want daar ging het tenslotte met dit droomproject om: de harmonieuze inpassing van een nieuwe economische activiteit in een ecologisch waardevol landschap. De verhuizing van Kustlaboratorium naar Water dunen betekent dat het gebied er nóg een functie bij krijgt. Het wordt een kustzone waar veiligheid, recreatie, natuurontwikkeling én aquacultuur gecombineerd worden. Het heeft daarmee alle ingrediënten in huis om het gebied echt tot een (inter)nationaal aansprekend voorbeeld te maken van kustbeheer van de eenentwintigste eeuw. dr. M.A. Hemminga is directeur van stichting Het Zeeuwse Landschap Waterdunen in aanleg: bulldozers in volle actie en tegelijk vestiging van broedvogels als bergeend en kluut. (C. Jacobusse) -- c- «t-

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 13