mm HZL PARTNER BIJ FILMOPNAMEN NATUURFILM Na het grote succes van De Nieuwe Wildernis werken de makers van deze natuurfilm op dit moment aan het tweede deel van de trilogie HOLLAND - Natuur in de Delta. De nieuwe film wordt in diverse waterrijke natuurgebieden in Nederland opgenomen, waarbij Het Verdronken Land van Saeftinghe natuurlijk niet mocht ontbreken. In de afgelopen maanden hebben camera mensen veel tijd in Saeftinghe doorgebracht om op verschillende momenten beelden van het gebied te schieten. De focus lag vooral op het vastleggen van het getij en de uitgestrektheid en pracht van dit oerland- schap. Om dit goed in beeld te brengen zijn speciale filmtechnieken toegepast. Zo legden de filmmakers het getij vast mettime-laps-fotografie. Ook filmden zij het getijdengebied in vogelvlucht met een drone. Omdat deze film het ontstaan van Nederland in beeld brengt, zijn er ook scènes opgenomen met acteurs die de vroegere bewoners van ons land voorstellen. Ook zijn opnames gemaakt in het natuurgebied aan de Noordmansweg bij Cadzand. Op deze kleinschalige natuurakkertjes werd gefilmd hoe men vroeger met een Zeeuws trekpaard de grond ploegde. Het was voor de medewerkers van Het Zeeuwse Landschap bijzonder om aan de opnamen voor deze film mee te werken. Wij zijn erg benieuwd naar het eindresultaat. De film gaat in september 2015 in première. Een voorproefje is alvast te zien op: www.hollanddefilm.nl Pepijn Calle hand zijn. Want Chiel heeft zich ook ontwikkeld tot een bevlogen natuurfotograaf. Naast het schrijven is fotograferen voor hem een manier om zijn fascinatie voor de natuur te delen. In het kader van de prijstoekenning is een selectie van zijn prachtige foto's een maand geëxposeerd in de Zeeuwse Bibliotheek. Marten Hemminga Het beschermen van cultuurhistorische landschap pen is één van de doelen van Het Zeeuwse Land schap (HZL). Al eeuwenlang bepaalt de landbouw voor een groot deel het landschap in Zeeland. Op Zuid-Beveland en in het oosten van Zeeuws-Vlaan- deren beheert HZL twee authentieke gebieden met een landbouwverleden. Kleine percelen, hollebollige weilanden en een oude hoogstamboomgaard omrin gen Hoeve Van der Meulen in 's-Heer Abtskerke. Het bosgebied bij Sint-Jansteen herbergt kleine weiden die vroeger als rootakker voor de vlasverwerking in gebruik waren. Op de akkertjes worden nu weer rogge en andere oude, Zeeuwse landbouwgewas sen verbouwd. In deze kleinschalige, gevarieerde omgevingen floreert de natuur met veel en bijzon dere soorten. Het beheer van deze cultuurhistorische pareltjes is heel intensief. Het vergt veel werk om de traditionele landschappen te behouden. Zeker als dit zonder chemische bestrijdingsmiddelen, zonder kunstmest en met handgereedschappen gebeurt. In samenwerking met Stichting Landschapsbeheer Zee land is een werkgroep voor traditioneel akkerbeheer opgericht. De leden van deze groep werken graag in de prachtige omgeving van Hoeve Van der Meulen. Ze vinden het leuk om'in de aarde te wroeten'en ver zorgen al vijfjaar de demonstratieveldjes. Hier zien bezoekers hoe bijvoorbeeld bruine bonen, gele en zwarte mosterd, blauwmaanzaad, vlas, voederbieten, boekweit en diverse graansoorten worden geteeld. Ook verbouwen ze er cichorei en meekrap, die vroe ger veel gebruikt werden. De vrijwilligers laten graag zien hoe de dieprode verfstof uit de meekrapwortels gewonnen wordt en laten belangstellenden de 'pee koffie'uit geroosterde en gemalen cichoreiwortels proeven. Voor het zaaiklaar maken van de grotere akkers in Sint-Jansteen worden soms trekpaarden ingezet. Daarbij helpen de leden van de agrarische natuurvereniging een handje. Ook het snoeien van de hoogstambomen en knotten van wilgen in de agrarische natuurgebieden is een arbeidsinten sieve klus die vele vrijwillige handen klaren. Dankzij de vrijwilligers agrarisch natuurbeheer gaan ecologie en landbouw op veel plaatsen hand in hand en kunnen wij van het typische Zeeuwse cultuurlandschap genieten. Karien van Veggel -=t Vrijwilligers werken op de akkers met oude, Zeeuwse landbouwgewas sen. (L. Calle) Acteurs worden ge filmd als vroegere bewoners van Het Verdronken Land van Saeftinghe. (P. Calle) ZEEUWS -I 5 -LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 29