Door mijn tekenleraar op de HBS werd ik al gestimuleerd om landschappen te tekenen. Van hem leerde ik dat het kijken, kijken en nog eens kijken het meest belangrijke is van het te schilde ren onderwerp: alle details in je opzuigen. Na mijn HBS-tijd ben ik naar de kweekschool gegaan en heb daar de aktes tekenen en wiskunde gehaald. Na les te hebben gegeven op de Mavo in Tholen ging ik werken in Weesp. Daar had ik de mogelijk heid om de Academie voor Beeldende Vorming in Amersfoort te volgen. Als vervolg hierop gaf ik les op een middelbare school in dezelfde plaats. Kort daarna werd ik gevraagd om een nieuwe leraren- Als ik met schilderen begin moet ik af en toe even Schilderij pagina stoppen. Maar daarna raak ik zo verdiept in mijn 4 boven: onderwerp, ben ik zo geconcentreerd bezig, dat de De Deessche tijd stil staat. Dan ben ik even weg van deze wereld. Watergang bij Achteraf ben ik vaak verwonderd over mijn eigen Kattendijke schilderij. Verwonderd over het feit dat de natuur zo mooi en boeiend kan zijn en dat het me weer gelukt Schilderij pagina is om dat op mijn manier op het papier of het 4 onder: schilderslinnen over te brengen. Ellewoutsdijk In Zuidoost-Azië, Afrika en China heb ik ook land schappen geschilderd, maar het Zeeuwse landschap boeit me toch het meest, het is toch van een heel andere orde. De ruimte, het wisselende licht en de steeds veranderende luchten, het is subliem! Hans Keukelaar (1936) is geboren en getogen in Kloetinge. Zijn vader, timmerman en later ieraar, had als hobby schilderen. Die passie droeg hij over op zijn zoon. Toen Hans terugkeerde naar Zeeland hervond hij de bevlogenheid voor het Zeeuwse landschap en geeft dit sindsdien met zijn eigen kijk daarop in al zijn facetten weer. Hij doet elk jaar mee met Kunstspoor op Noord- Beveland. Zie voor meer informatie: www.keukelaar.eu. opleiding voor het onderdeel Beeldend Vormen op te zetten en werd ik hoofddocent Beeldende Vorming in Groningen en Friesland aan de Ubbo Emmius lerarenopleiding. In 1974 kreeg ik de kans om te gaan werken in Zeeland als consulent Kunstzinnige Vorming bij de Provincie Zeeland. Vanaf die tijd wonen we weer in Zeeland, waar ik al op jeugdige leeftijd de ruimte en vrijheid had leren kennen en waarderen. Vooral het oude landschap boeit mij mateloos. Landschappen met de sporen van moernering, zo als bij deYerseke Moer vind ik prachtig. De Deesche Watergang is voor mij heel bijzonder. De inlagen op Noord-Beveland en Schouwen, de hollestellen, de schorren en slikken, de vliedbergen; ik kan er niet genoeg van krijgen om deze te bewonderen en op doek vast te leggen. Landschappen die lang geleden gemaakt zijn door de mens en de natuur. Zonder datje de directe invloeden ziet van die mens. Die sporen moeten niet meer duidelijk zicht baar zijn. Dat vind ik het meest intrigerend. Ik zie uit naar het opschieten van het klein en groot hoefblad in de prille lente. Deze details van de na tuur raken me diep. Ook paarden en heckrunderen op de weidegronden en het 'straoriën' (traditionele benenwassing van paarden op het strand van de Zeeuwse paarden in het vroege voorjaar), zijn mooi om vast te leggen. Mijn weergave is niet altijd natuurgetrouw. Ik vertaal het landschap naar mijn eigen inzicht en ik laat weg of voeg toe wat de compositie nodig heeft. Ik schil der in de gouachetechniek. Mijn stijl is deels impres sionistisch en expressionistisch, maar ook realistisch met een lyrische, abstracte inslag. Een stuk poëzie op papier of op doek. Naast de grote meesters is Jaap Nanninga mijn grote voorbeeld, zonder hem te kopiëren. Ik ben echt lyrisch ingesteld, het komt diep uit mijn ziel. Ik ben altijd geraakt door de te schilderen onderwerpen. Mijn gevoel is erg belangrijk bij het weergeven van de gekozen onderwerpen. J. van den Boom is redactielid van zeeuwslandschap De Yerseke Moer De Deesche Watergang in de herfst ZEEUWS - 5-LANDSCHAP P$3Kf /N*

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 5