Samen op zoek naar ruimte voor akkervogels We lopen over de Stolpweg ten westen van de Schelphoek op Schouwen met biologische akkerbouwer Willem Smallegange. De veldleeuweriken vullen de lucht met hun constante gezang. Vanaf alle kanten daalt het vriendelijke gekwetter van deze akkervogels op ons neer. Voor Zeeland is het uitzonderlijk, voor Willem normaal. Door de extensieve manier van biologische landbouw heeft hij altijd al zulke dichtheden aan leeuweriken, patrijzen en graspiepers op zijn landbouwgrond gehad. Deze zijn zo gewend aan het leven op akkers, dat sommige soorten er zelfs hogere dichtheden dan in natuurterreinen halen. ÉyÉjMÉl Hier wordt het akkerreservaat gerealiseerd. (C.Jacobusse) OUDERWETSE DICH' door Chris Vreugdenhil Patrijs; nu een zeldzame vogel die door zowel akkerbouwers als natuurbeheerders gemist wordt. Deze soort is in Neder land de afgelopen vijftig jaar met 95% afgenomen. (C. Jacobusse) Dat is echter ook gelijk hun zwakte. Veldleeuweri ken, patrijzen en graspiepers hebben zich niet aan kunnen passen aan de grote veranderingen die het Nederlandse agrarische gebied in korte tijd heeft doorgemaakt. Er is namelijk erg veel veranderd in de tweede helft van de vorige eeuw. Ruilverkavelin gen, het gebruik van nieuwe pesticiden, gewijzigde zaaidichtheden en de teelt van andere gewassen hebben het landschap veranderd. Daardoor zijn zulke grote aantallen veldleeuweriken eigenlijk'ouderwets' geworden. Akkervogels op de Rode Lijst Bij het uitkomen van dit tijdschrift zingen deze leeu weriken niet meer. We gaan richting de herfst en win ter, een harde tijd om te overleven voor akkervogels. In deze tijd zijn ze afhankelijk van gemorste graankorrels en onkruiden die na de oogst opkomen. Doordat de stoppels na het oogsten vaak worden ondergeploegd, verliezen patrijzen en andere akkervogels hun dekking en wintervoedsel. Deze veranderingen in de land bouw hebben ertoe bijgedragen dat in de afgelopen vijftig jaar een aantal karakteristieke soorten, zoals de ortolaan, uit het landschap is verdwenen. Nagenoeg alle akkervogels zijn op de Rode Lijst terechtgekomen, wat betekent dat hun voortbestaan bedreigd is. Vanwege de sterke, landelijke achteruitgang van de akkervogels heeft Het Zeeuwse Landschap zich tot doel gesteld om de gezonde populaties op Schouwen veilig te stellen en zelfs uit te breiden. Willem hoeven we niet te vertellen hoe hij voor zijn akker-vogels moet zorgen. Wel willen we hem helpen zijn vogelvriende- lijke manier van boeren voort te kunnen zetten en zo 'zijn'akkervogels te beschermen. Deze kunnen dan als bronpopulatie voor de rest van het projectgebied fungeren. Akkerreservaat In een gebied van vijfhonderd hectare rondom Burghsluis gaan we met agrariërs samenwerken om er die hoge dichtheden terug te krijgen. Samen zijn -LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 12