CHTHEDEN we op zoek naar maatregelen die goed voor zowel de akkervogels als de akkerbouwer zijn. De vijftig hectare akkers die we zelf in het projectgebied hebben liggen verpachten we - uiteraard met beperkingen ten gun ste van akkervogels - aan agrarische ondernemers in het gebied. Daarnaast nemen de akkerbouwers ook maatregelen op hun eigen gronden. Soms kijken we daarvoor terug naar hoe het vroe ger was. Zo teelt Marco van de Weel nu zomertarwe in plaats van het meer gebruikelijke wintergraan. Zomertarwe biedt meer ruimte voor broedvogels als veldleeuwerik en gele kwikstaart. Ook laat hij de stoppels in de winter zo veel mogelijk in het veld achter, zonder te ploegen. Maar we kijken ook vooruit en experimenteren met spinaziestoppels als winter- i voedsel, goede vanggewassen voor akkervogels en leggen akkerstroken met een breedte van 25 meter aan. Vanggewassen zorgen ervoor dat nutriënten 's winters niet uitspoelen en verbeteren de grondstruc- 3 tuur. Door deze goed te kiezen kunnen ze ook dienen als dekking en wintervoedsel voor vogels. Hier heb ben zowel de akkerbouwer als de akkervogels profijt van. De extra brede akkerstroken zijn een beproefde manier om akkervogels meer leefruimte te geven. Dat hebben we afgekeken van succesvolle akkervogelpro- jecten in Groningen. De gebruikelijke breedte van zes of twaalf meter blijkt namelijk voor veel akkervogels nauwelijks iets op te leveren. Op een positieve manier i zoeken we gezamenlijk naar een werkbare relatie tus sen het boerenbedrijf en een natuurorganisatie. Het t vergt tijd om elkaar te begrijpen en te vertrouwen. Met goede hoop en in samenwerking met steeds meer partijen hopen we zo een gedeelde droom te verwezenlijken: ouderwetse dichtheden vogels op gezonde agrarische bedrijven. Dit doen we samen met Vogelbescherming Nederland, Stichting Land schapsbeheer Zeeland, Willem, Marco en de andere akkerbouwers. C. Vreugdenhit is medewerker ecologie van stichting Het Zeeuwse Landschap ZEEUWS- Graspieper. (C. Jacobusse) Kaart: Het gebied op de Kop van Schouwen van circa 500 hectare waar Het Zeeuwse Landschap in samenwerking met boeren ruimte voor akkervogels creëert. Gele kwikstaart. (C. Jacobusse)

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 13