T TERRA MARIS Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle 0118 - 582 620, info@terramaris.nl Voor openingstijden zie www.terramaris.nl Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. DE SOEP VAN ONZE TUINMAN GEERT Je saaie boterhammetje tussen de middag wordt een gezonde, smakelijke maaltijd als je er een eenvoudige salade of een simpel soepje bij maakt. Ik doe dit dage lijks, met als hoofdingrediënt: Grote brandnetel. Grote met een hoofdletter, want deze nog steeds onder schatte plant bevat een schat aan waardevolle stoffen en heeft daarmee een bevorderende, reinigende en genezende werking. De topjes van de planten zijn het beste om te nuttigen, vooral in het voorjaar. Maar omdat er regelmatig in de landschapstuin gemaaid wordt, zijn er eigenlijk altijd wel jonge toppen te vinden. Onderstaand recept is eenvoudig door de sei zoenen heen te variëren, gebruikmakend van kruiden en groenten die dan beschikbaar zijn. Knip een handvol brandneteltoppen met een schaar en pak de toppen bij de onderkant beet; dan prikken ze niet. Verzamel er wat tuinkruiden bij naar eigen keuze. Knip het geheel fijn in een soepkom of grote be ker. Voeg eventueel wat (biologische) bouillonpoeder of marmite (vegetarische kruidenpasta) toe. Ik vind een theelepel rode pesto erbij ook erg lekker. Kokend water erover enklaar! De soep werkt onder andere reinigend, bacteriedo- dend, bloedzuiverend, ontgiftend, bloedstelpend, tegen kortademigheid, bij zwelling in mond en keel, tegen vermoeidheid, lusteloosheid, bloedarmoede, hooikoorts, te hoge bloeddruk, haaruitval en broze nagels. Gebruik geen grote hoeveelheden tijdens de zwangerschap, bij het geven van borstvoeding of als je medicijnen gebruikt die dezelfde effecten hebben. Bij twijfel even de dokter bellen. Eet smakelijk en gezond! Geert Fiksen Werkt sinds 2007 in de landschapstuin van Terra Maris en geldt als specialist op het gebied van voedsel en kruiden uit de tuin. BIJENZWERM IN DETUIN Het gebeurt ieder jaar wel dat er een bijenzwerm uit één van de bijenkasten in de landschapstuin komt. Voor een imker is dit een heel normaal en fraai gebeu ren, maar iemand die bang voor bijen is denkt bij het zien van zo'n wolk al snel dat zijn laatste uur geslagen is. Begrijpelijk, want zo'n zwerm van (tien)duizenden bijen is imposant: een gezoem van jewelste en de lucht lijkt soms te verduisteren. ZEEUWS - Als een bijenvolk in een kast groeit, breekt er een moment aan dat de koningin onbevruchte eitjes legt. Hieruit ontstaan darren, de mannetjes. Hun belangrijk ste taak is het bevruchten van een nieuwe koningin. Na het verschijnen van de eerste mannetjes duurt het dan ook vaak niet lang voor er koninginnecellen verschij nen. Deze zijn groter en bevinden zich meestal langs de randen van de bijenraat. De larve die moet uitgroeien tot koningin ontstaat uit een bevrucht eitje, net als de larve die uitgroeit tot werkster. De eerste krijgt alleen koninginnegelei (een eiwitrijke stof uit de voedersap- klier van een werkster) te eten. Ze ontwikkelt zich daardoor anders dan een werkster, die ook stuifmeel en nectar krijgt. Als de koninginnelarve verpopt, vertrekt de oude koningin met een deel van het volk, om ergens anders opnieuw te beginnen. Meestal probeer je als imker dit moment voor te zijn en verhuisje zelfde oude koningin naar een nieuwe kast. Mis je dit moment of laat je het bewust gebeuren, dan volgt een imposante bijen zwerm. Deze is over het algemeen ongevaarlijk, want vóór de bijen vertrekken nemen ze een flinke voorraad honing mee in hun maag. Bijen met een volle maag steken niet snel. De nieuwe koninginnen die iets meer dan een week na de start van het verpoppen uitsluipen, worden door de imker meestal aan het eind van de dag gelijktijdig uit hun cellen vrijgelaten, zodat ze's nachts kunnen uit vechten wie de baas is en er de volgende dag nog maar één resteert. Als de imker dit vergeet of bewust niet doet, kunnen er nog één of meer zwermen volgen. Erik Speksnijder De brandnetelsoep van Geert. (J. Tuin) Bijenzwerm in de landschapstuin van Terra Maris. (E. Speksnijder) 17-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 21