van Terra Ma ris ZWARTE WOUW NIEUWKOMER IN COLLECTIE TERRA MARIS UIT DE COLLECTIE Onlangs kregen wij via preparateur Wim Phaff de vraag of wij een zwarte wouw in onze collectie opgezette vogels wilden hebben. Hij had een dood exemplaar binnengekregen via vogelopvang de Mikke in Middelburg. Deze vogel, een jong vrouwtje, was zwaar gewond gevonden op een akker bij Kamperland. Wij hoefden niet lang na te denken over het antwoord. Ja! Zwarte wouw in de collectie van Terra Maris. (J. Tuin) De onfortuinlijke vogel is waarschijnlijk tegen een (hoogspannings)draad gevlogen of een verkeersslachtoffer. Bij sectie bleek ze diverse breuken te hebben in haar vleugels, waardoor ze niet meer in staat was te vliegen. Ze heeft nog geprobeerd om al scharrelend op de akker zichzelf in leven te houden. De kans dat je een zwarte wouw aan je collectie kan toevoegen is uiterst klein, en al helemaal een vogel die op Zeeuwse bodem gevonden is. Voor zover bekend is dit pas het tweede exemplaar dat in onze provincie dood aangetroffen is. De zwarte wouw Milvus migrans) is een roofvogel die in heel Europa voorkomt, maar het minst in West- en Noord-Europa. Ze broeden van de Baltische staten, Oost-Europa en Midden-Europa tot in Spanje. In Nederland is de vogel incidenteel tot broeden gekomen; de afgelopen jaren hooguit 1 tot 2 paar. De kans dat je een zwarte wouw in onze provincie te zien krijgt is het grootst als ze op trek zijn naar hun broedgebieden in Oost-Europa en de Baltische staten of op de terugweg naar hun overwinteringsgebied in Afrika. Maar een flinke portie geluk moetje daar wel bij hebben, want de vogel staat voor ons land te boek als een zeldzame doortrekker. De herkenning van een overvliegende zwarte wouw is voor een ongeoefend oog niet eenvoudig. In de vlucht kan deze vogel makkelijk verward worden met een buizerd of een bruine kiekendief, die beide veel algemener voorkomen. Een belangrijk kenmerk van de zwarte wouw is naast de relatief lange vleugels en dito staart, dat de staart gevorkt is. Bij zijn grotere familielid de rode wouw is deze diep gevorkt, bij de zwarte wat minder. In vlucht kantelen ze veelvuldig de staart, waardoor ze zeer behendig in de lucht kunnen zweven. De zwarte wouw is voornamelijk aaseter, maar heeft ook kleine reptielen, vissen en grote insecten op het menu staan. Als u haar wilt bewonderen, kom dan langs in ons museum. Daar krijgt ze een prominent plekje. Jan Tuin ZEEUWS -18-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 22