2015-JAAR VAN DE GROENE VRIJWILLIGER van de deltanatuur in de regio: zandplaten, schorren, dijken, kreken, bos en de nieuwe natuurontwikkelingen opTholen. Een mooie aanwinst voor het educatieve programma van de Eendenkooi, waaraan een paar honderd leerlingen per jaar deelnemen. Fliplander Ron Brouwer tekende voor de productie van de dertig minuten durende DVD. Een bijdrage van Stichting Plat form Leefbaar Platteland Tholen maakte dit mogelijk. Karien van Veggel 25 JAAR ECOLOGISCHE HOOFDSTRUCTUUR De ontwikkeling en modernisering van Nederland in de 20e eeuw gaf een groot verlies aan natuur. Vele plant en diersoorten verdwenen of werden zeldzaam. Al in het begin van die eeuw leidde dat tot het ontstaan van natuurbeschermingsorganisaties, gevolgd door steeds krachtiger natuurbeschermingswetgeving. Een heel belangrijk moment was de vaststelling in 1990 van het Natuurbeleidsplan. Het introduceerde de Ecologische Hoofdstructuur (EHS), de kern van het Nederlandse natuurbeleid in de afgelopen 25 jaar. De EHS maakte op nationale schaal een start met de planmatige bescher ming van de Nederlandse natuur, werkend, vanuit samenhang en verbinding tussen de natuurterreinen. De EHS zou een duurzaam, ruimtelijk netwerk worden, waarbinnen flora en fauna blijvend hun plek kunnen vinden. Behalve bestaande reservaten waren er ook veel aan te leggen natuurgebieden in opgenomen. Inmiddels is de EHS herdoopt in Natuurnetwerk Neder land, en is de totale omvang van nieuw aan te leggen natuur door een herijking verkleind. Het doel, de vei ligstelling van de Nederlandse natuur, bleef hetzelfde. Vele voorbeelden uit het hele land tonen dat de aanpak loont: de bijzondere Nederlandse soorten vinden in derdaad hun plekje in de al dan niet nieuw aangelegde natuurterreinen. Daar was het om te doen. Daarbuiten is het helaas nog vooral achteruitgang wat de klok slaat. Alle reden dus om de EHS af te maken. In Zeeland is de doelstelling om Natuurnetwerk Nederland in 2028 afgerond te hebben. Een opgave waar Het Zeeuwse Landschap zoveel als mogelijk aan zal bijdragen. Marten Hemminga ERFGOEDDAG IN HET LANDSCHAP Op 26 september organiseert Het Zeeuwse Land schap samen met Stichting Cultureel Erfgoed Zee land en Stichting Landschapsbeheer Zeeland voor de tweede keer een Erfgoeddag in het Landschap. Dit jaar vindt het evenement plaats in de buurt van Oranjezon bij Vrouwenpolder. De nabijgelegen buitenplaats Overduin is de locatie van het publieke activiteitenprogramma dat duurt van 12.00 tot 17.00 u. Er zijn weer diverse rondleidingen en excursies, demonstraties en activiteiten die te maken hebben met natuur, landschap en erfgoed. Nieuw dit jaar is het speciale ochtendprogramma voor vrijwilligers en medewerkers, die workshops kunnen volgen over methoden om erfgoed en landschap beleefbaar te maken. Meer informatie op onze website of www. zeeuwseankers.nl. Karien van Veggel ZEEUWS Henk Remijn ruikt aan een padden stoel. De geur kan een onderschei dend kenmerk zijn. (N. Oele) Het Zeeuwse Landschap beheert 120 terreinen en ob jecten die samen 9700 ha beslaan. Om deze goed te kunnen beschermen en beheren is informatie nodig, veel informatie. Met een klein aantal medewerkers is het bijna onmogelijk om gegevens van alle flora en fauna te verzamelen. Het moge duidelijk zijn, ook hiervoor zijn vrijwilligers onontbeerlijk. De grootste groep van 'vrijwillige veldbiologen' die ons werk ondersteunt zijn de vogelaars, leder jaar gaan zij op pad om in onze natuurgebieden te tellen hoeveel vogels er van de vele soorten verblijven. Dat begint met de watervogels in de winter. Vervolgens breekt er met het broedseizoen in maart een hele drukke tijd aan voor de tellers. Na de vogels zijn de amfibieën aan de beurt. Deels worden die geïnventariseerd met fuiken, maar voor boomkikkers moeten vrijwilligers in het donker op pad om de roepende mannetjes te tellen.Tegen de zomer richt het inventariseren zich op insecten en planten. In de herfst is onderzoek naar paddenstoelen aan de orde. Dit vergt uitgebreide kennis: in Zeeland zijn er ruim 2100 soorten bekend! Onze Zeeuwse padden stoelenexpert bij uitstek is Henk Remijn. Samen met anderen werkt hij al 25 jaar aan het inventariseren van deze organismen. Vissen en zoogdieren worden het hele jaar door ge teld. Voor verschillende diergroepen wordt regelma tig een inventarisatieweekend georganiseerd, waarbij ook deelnemers uit andere delen van het land zich op een regio richten. Zo was er het vissenweekend in Zeeland in 2014. Veel landelijke soortenorganisaties hebben provinciale werkgroepen met vrijwilligers die nauw met ons samenwerken en hun waarnemingen met ons delen. Met de hulp van tientallen vrijwilligers verzamelen we een schat aan informatie over de soorten- rijkdom in het Zeeuwse landschap. =s= Karien van Veggel -25-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 29