KAUWTJES N PLAAG? Juni 2015 in Haamstede. We zijn neergestreken op een terrasje op een prachtige voorzomerdag. Het is net na de middag. De mensen die hier geluncht hebben verdwijnen de één na de ander van het toneel. Zodra iemand zijn hielen licht, komen de kauwtjes inspecteren of er nog een overschotje achtergebleven is. Het is een wedijver tussen de kauwtjes en de ober, want de laatste is duidelijk niet zo gecharmeerd van pierewaaiende zwartrokken. Tekst en foto's: Chiel Jacobusse We besluiten tot een klein experimentje. Op een tafeltje dat al een hele tijd leeg staat leggen we een paar stukjes eierkoek die mijn vrouw uit haar tas tevoorschijn haalt. Kijken hoe lang het duurt voor de kauwtjes dat in de gaten hebben. Het duurt een kleine drie minuten, maar dan zijn ze er als de kippen bij. De ober kijkt wat argwanend in onze richting, dus laten we verder de kauwtjes maar voor wat ze zijn. OPPORTUNISTEN EN SAMENWERKERS Verderop in de straat zien we iemand die zijn over tollige frietjes aan de vogels voert. Er zijn meerdere ge gadigden, waaronder een flink uit de kluiten gewassen zilvermeeuw, voor wie de kauwtjes totaal geen partij zijn. Maar de kauwtjes durven meer, ze zijn sneller en wendbaarder. Na minstens vijftien frietjes die aan zijn neus voorbijgaan druipt de zilvermeeuw onverrichter- zake af. Kauwtjes zijn ongelooflijke opportunisten als het om voedsel gaat. In de stad zijn er kauwtjes die zich en masse op hondenpoep storten. Dan gaat het niet om insectenlarven die in de poep leven, want daar zoeken de kauwen vaak naar in weilanden met schapen en paarden. De hondenpoep in de stad bevat nog zoveel ZEEUWS -6-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 6