onverteerde voedsel resten, dat de kauwen er van leven kunnen! Even gemakkelijk schakelen ze over op visafval in de haven, net gezaaide bruine bonen of maïs op de akker. Daarnaast zijn het struiners waaraan vrijwel niets ontgaat. Een paasstukje met bloeiende narcissen en een paar plastic eitjes in de tuin ontdek ken ze binnen een paar uur. De eitjes zijn blijkbaar overtuigend nagebootst. De kauwen hakken ze open, om vervolgens pas te zien dat het nep is. Op het menu van de kauwen staan vooral in de menselijke omgeving flink wat eieren en jonge vogels, getuige de vele telefoontjes die hierover bij Het Zeeuwse Landschap binnenkomen. Je ziet ook wel dat ze daarbij groepsgewijs te werk gaan. Een groepje kauwen vliegt naar het nest van een kievit en de kievit schiet meteen in de verdediging. Terwijl het echtpaar kievit een paar belagers achtervolgt, doet de rest van de groep zich tegoed aan de eieren of kuikens. Juist omdat ze als groep samenwerken, zijn andere vogels weerloos. VERGUISD ÉN GELIEFD Ook om zich te verdedigen gaan ze groepsgewijs te werk. Bij de Westeindse Weel zag ik eens een vrouwtje bruine kiekendief die een net vliegvlugge kauw te pakken kreeg. Rond de roofvogel hing een enorme wolk kauwtjes, waarbij zich ook een ekster en een paar zwarte kraaien aansloten. In dit geval liet de kieken dief zich niet van de wijs brengen. Zij doodde eerst de jonge kauw en verdween met haar prooi achter de horizon, luid uitgescholden door de groep kauwen die pas na honderden meters afhaakte. Vanwege hun agressie jegens andere vogels zijn kauwtjes bij veel mensen impopulair. Maar dat is maar één kant van het verhaal. Mensen halen vanouds kau wen op jonge leeftijd uit het nest om ze vervolgens op te voeden. Het is een wettelijk verboden, maar vrijwel onuitroeibaar gebruik op het platteland. Tamme kauwtjes raken heel erg gehecht aan hun baasje. Ze vliegen met kinderen mee naar school en zitten op de tijd dat de school weer uitgaat al op een lantaarnpaal te wachten op hun eigenaar. Hun guitige, zwarte pupillen die in zilverwitte kraal oogjes staan geven de vogel een grappige uitstraling. Hun grote intelligentie maakt ze tot ideale huisgeno ten, die ook nog eens vrij makkelijk woordjes leren. Maar de interesse kan ook anders zijn. De Belgische literator Achilles Cools bestudeerde de kauwtjes ZEEUWS - 7- KWESTIE VAN PERSPECTIEF Kun je het talrijk voorkomen van zo'n grappige, intel ligente vogel een plaag noemen? Laten we het erop houden dat dat afhangt van hoe je ernaar kijkt. Wie vol treurnis het ene na het andere nest met jonge vogels uit zijn tuin geroofd ziet worden, ziet iets heel anders in die intelligente kraaloogjes dan de onderzoeker die van de ene verbazing in de andere valt over de slimme oplossingen die kauwen verzinnen voor alle proble men die op hun pad komen. De steenuilonderzoeker die ziet dat het ene na het andere nest van steenuiltjes en andere holenbroeders wordt overgenomen door kauwtjes, vraagt zich wellicht vertwijfeld af of hij zijn studievragen nog wel zal kunnen beantwoorden. Van mij geen waardeoordeel dus, maar wel de kant tekening dat het er verschrikkelijk veel zijn en dat aan hun opmars nog lang geen einde lijkt te komen. In een boom achter mijn huis verzamelen zich iedere avond kauwtjes uit de omgeving. Daarna, vlak voor het invallen van de duisternis, vliegen ze naar een gezamenlijke slaapplaats, waar van alle kanten groe pen arriveren. Hoeveel? Nou, alleen al in onze boom komen er dagelijks zo'n 1600 C. Jacobusse is hoofd ecologie en kwaliteitszorg van stichting Het Zeeuwse Landschap rond zijn huis en leerde ze stuk voor stuk individueel kennen. Hij schreef er het boek'Kauwen in de spiegel' over. Dat bevat een groot aantal prachtige waarne mingen van hun gedrag. Zo goed gedocumenteerd dat het boek aan de biologische faculteit in Leuven een aantal jaren als verplichte kost gold. Een kauwen een scholekster, beide op zoek naar emel- ten in het weiland. Kauwtjes en zil vermeeuwen ont fermen zich graag over etensresten.

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 7