'ml mM ,;v. I u 4 !jr rlfe L# sv «r I JA A-A' De driedoornige stekelbaars (Gasterosteus aculeatus) is een kleine, zijdelings afgeplatte vis uit de familie van de stekelbaarzen (Gasterosteidae). Op de rug bevinden zich drie harde stekels; soms zijn dit er twee of vier. Ook achter iedere borstvin en voor de anaalvin bevindt zich een stekel. De flanken zijn zilverkleurig met zwarte strepen of vlekken. In de paaitijd krijgen mannetjes een felrode onderzijde en een blauwachtige rug en iris. Stekelbaarzen hebben geen schubben, maar beenplaten. Hoe zouter het water waar ze in leven, hoe meer van deze platen ze op de flanken hebben. Ook worden ze in zout water groter, tot circa twaalf centimeter. In zoet water worden ze niet langer dan ongeveer acht centimeter. Driedoornige stekelbaars komt in een groot deel van Europa voor. In Noord- en Zuid-Europa alleen langs de kust en in Midden-Europa ook in het zoete water van rivieren, meren, kanalen en sloten. Er worden drie vormen onderscheiden. De Leiurus- vorm leeft permanent in zoet water. De trekkende Semiarmatus-mrm groeit op in zee en plant zich voort in zoet water. De Trachurus-vorm leeft permanent in zee. De voortplanting vindt plaats in de periode van april tot juni. Het mannetje bouwt met een lijmachtige afscheiding een nestje van planten of zand en lokt het vrouwtje hierheen met zijn baltsgedrag. Na het bevruchten van de eieren bewaakt het mannetje het nest. De driedoornige stekelbaars is een zichtjager en voedt zich onder andere met kleine waterdiertjes, maar ook met kuit en larven van andere vissen, (bron; www.ravon.nl) waar die niet voorkomt. In veel gevallen betreft het echter de Leiurus-vorm (zie tekstkader) die niet trekt, maar jaarrond in het brakke of zoete water leeft. De stekelbaarzen zijn het talrijkst in wateren waar weinig roofvis aanwezig is. In de praktijk zijn dat ondiepe sloten, overstromingsvlakten of dicht begroeide kreekoevers. Een typisch leefgebied waar ze in Zeeland floreren zijn de brakke binnendijkse sloten, waar ze vrijwel het alleenrecht hebben. TAFELTJE DEKJE Momenteel nemen Waterschap Scheldestromen, Provincie Zeeland en Rijkswaterstaat vanwege Europese verplichtingen (Kaderrichtlijn Water) Een kleine zilver reiger heefteen driedoornige stekelbaars gevangen. (C. Jacobusse) EZWV. |L HdS» Via de oude suatiesluizen kunnen ze met moeite binnenglippen, maar op de meeste locaties staan tegenwoordig onpasseerbare gemalen. De visjes die wel door de dijk komen, ontmoeten echter snel nieu we migratieknelpunten, zoals gemalen en stuwtjes. Op de verspreidingskaart is te zien dat de drie doornige stekelbaars toch wijdverbreid in Zeeland voorkomt. Hoewel niet de talrijkste van onze pro vincie, is de vis zonder twijfel de wijdverspreidste. Er is waarschijnlijk geen vierkante kilometer te vinden UUUUUip maatregelen waarvan de trekkende stekelbaars sterk kan profiteren. Tegelijkertijd trekken straks ook soor ten als paling, bot, brakwatergrondel en zelfs sprot in toenemende mate mee de polder in. In tegenstelling tot de driedoornige stekelbaars niet om te paren, maar om snel en veilig op te kunnen groeien en vervolgens weer naar zee te trekken. Talloze vis- migratieknelpunten zijn of worden de komende jaren aangepakt. Er vindt daarnaast monitoring plaats om te kijken of de maatregelen effect hebben. De opgedane kennis wordt toegepast bij de aanleg van nieuwe, verbeterde vispassagesystemen. Met name de vistrappen die door de zeedijken gaan, zijn innovatieve en kostbare systemen waar nog volop mee geëxperimenteerd wordt. De eerste resultaten zijn bemoedigend. Ook natuurbeheerders in Zeeland zullen steeds meer rekening moeten houden met vismigratie. Als straks de meeste polderwateren weer doortrekbaar zijn voor vissen, moeten ook de natuurgebieden met hun eigen waterpeil bereikbaar zijn. Daarvoor zijn relatief eenvoudige vispassages nodig. Hier profite ren uiteraard niet alleen de vissen van, maar ook de viseters, zoals lepelaars, zilverreigers, zaagbekken en futen. P. Calle is medewerker ecologie van stichting Het Zeeuwse Landschap Verspreiding van de driedoornige stekelbaars in Zeeland. ZEEUWS -11-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 11