M1H y £11 Tarwe Tripel Historische lucht opname van De Schommeling uit circa 1930. (archief Evides) DE SCHOMMELING teeltplaatsen op kleigronden, namelijk bij Hoeve Van der Meulen in 's-Heer Abtskerke en op gronden van het bedrijf Yara bij Sluiskil. De organisaties die in Nederland met oude rassen werken wisselen kennis en materialen met elkaar uit binnen het netwerk Eeuwig moes. In Zeeland werken we samen met stichting Op goede gronden. De oude rassen raakten in onbruik door nieuwe die hogere opbrengsten geven. Toch is het belangrijk de oude rassen te bewaren. Deze zijn namelijk beter afgestemd op de lokale,'natuurlijke'omstandig- heden en bestand tegen ziektes en plagen. Bemesten en bespuiten zijn minder noodzakelijk. Oude rassen worden hoger dan de huidige. Een flink deel van de energie gaat in het stro zitten en daardoor is de korrelopbrengst minder. VAN SPECIFIEK ZEEUWS TOT EEUWENOUD De rassen die we telen zijn te verdelen in zeer speci fieke soorten voor Zeeland, meestal niet meer dan 200 jaar oud, en eeuwenoude die in geheel Europa geteeld werden. Eeuwenoude soorten: - Eenkoren. - Emmertarwe: witte emmertarwe, Zeeuwse bruinkafemmertarwe. - Spelt: Oberkulmer rotkorn. Deze oude granen hebben korrels die na het oog sten in het kafje blijven zitten. Dit vergt een extra bewerking: afpellen of slijpen van het graan. Minder oude soorten: - Gerst: hemelgerst, Zeeuwse zesrijige wintergerst, maartsche gerst, naakte gerst. Deze kunnen nog onderverdeeld worden in twee- en meerrijige gerstrassen. Maartsche gerst heeft kwaliteiten voor het brouwen van bier. De andere rassen zijn meer voedergranen. Hemelgerst werd vroeger ook gebruikt in de bereiding van taartbodems. - Tarwe: wilhelminatarwe, Zeeuwse tarwe, Zeeuw se witte (hoog), Zeeuwse witte (laag). De planten worden hoger dan de huidige, reguliere rassen. Daardoor zijn ze gevoeliger voor'legering'(plat- vallen) bij regen en wind. Haver: Zeeuwse haver, gele zandhaver, troshaver, Evie. Stuk voor stuk mooie rassen om te zien. Sint-Jansrogge. Dit was een veel geteeld ras in Zuid-Nederland. Het kan wel twee meter hoog worden, zodat het stro van belang was als dak bedekking. De aren en korrels zijn relatief klein. Ze zijn wel zeer geschikt om peperkoek van te bakken. Patrijske bier. Meer informatie: stuur een e-mail naar patrijskebier@ gmail.com. (A. Wieland) Sinds 2014 worden onze oude granen ver werkt in het bier Patrijske. Een deel van de opbrengst van deze tarwetripel gebruiken we om de patrijs voor het boerenland te behou den. Deze steeds zeldzamer wordende vogel hóórt bij het oude akkerlandschap. We zijn echter nog op zoek naar andere verwerkings- en afzetmogelijkheden. A. Wieland is beheerder van het waterwingebied Clinge-Sint-Jansteen van stichting Het Zeeuwse Landschap vSiST"'o» v,Kir op 'II tJotw» v ZEEUWS-13-LANDSCHAP BELEVING Om het publiek de waarde van oude granen te laten zien, worden er regelmatig excursies door en langs de gewassen gehouden. Er loopt ook een wandelpad door een deel van de akkers. Je waant je hier in het landschap van zo'n tachtig jaar geleden. Daarnaast organiseren we regelmatig een inzaaidag met trekpaarden. Het werk op de akkers is intensief. Vrijwilligers die willen helpen zijn dan ook van harte welkom. Een ander aandachtspunt is een zinvolle verwerking van de oogst. Een deel gebruiken we om opnieuw in te zaaien of met collega-organisaties te ruilen. Ook worden ze gebruikt in akkerranden van landbouwers of bij particulieren die een stukje grond voor natuur en landschap inrichten.

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 13