MET INLEVINGSVERMOGEN EEN IMPOSANT KASTEEL DE PADEN OP 7' i Tekst en foto's: Carolien van de Kreeke -LANDSCHAP Gids: Jaap Noordijk, veldmedewerker bij Het Zeeuwse Landschap. Waar: de Hellenburg bij Baarland. geschiedenis studeren. Jaap kan zich zijn eerste bezoek aan de Hellenburg niet meer herinneren, maar ook bij hem is dat al lang geleden. Toen hij ruim dertig jaar geleden bij Het Zeeuwse Landschap kwam werken, was dit terrein al bij de natuur organisatie in beheer. De mannen stoppen even bij het infopaneel, waar ook een picknickbank staat."Dit paneel wordt goed gelezen. Als we hier aan het werk zijn, zijn er altijd wel mensen", vertelt Jaap. "Er wordt in deze om geving veel gewandeld en gefietst. Dit is dan een leuke plek om even aan te doen." Aan het infopa neel is een zogenaamd ankerschildje bevestigd. De QR-code erop verwijst naar een filmpje over de Hellenburg, waaraan Peter heeft meegewerkt. Het verscheen in de door Zeeuwse Ankers uitgebrachte Canon van Zeeland. Zeeuwse Ankers is een samen werkingsverband van organisaties dat de cultuur historie van Zeeland in verhalen vastlegt en tot leven brengt. "Het is erg waardevol om mensen inzicht te geven in wat er in het verleden gebeurd is", vindt Peter. Mede daarom vindt hij dit zo'n mooie plek. De fundamenten zijn één van de weinige zichtbare herinneringen aan de vele kastelen die Zuid-Beveland rijk was. De opgemetselde stenen geven aan waar de muren gestaan hebben. Met wat inlevingsvermogen zie je het kasteel staan. "Van dit kleinere vierkant mag je aannemen dat het een donjon, een grote woontoren, is. De muren erom- Met: Peter Henderikx, historicus, emeritus-hoog leraar Middeleeuwse nederzettingsgeschiedenis. Peter Henderikx (links) en Jaap Noordijk. (C. van de Kreeke) Gelderse-roosbessen. (C. Jacobusse) De Hellenburg ligt haast onvindbaar in het agrari sche landschap net buiten het dorp Baarland. Tussen akkers en boomgaarden, omzoomd door een singel van bomen en heesters. Een bordje wijst dat het hier moet zijn: de fundamenten van de Hellenburg. Na het parkeren van de auto of de fiets blijft het nog even spannend wat er te zien gaat zijn; een haag scheidt de parkeerplaats van het ter rein. Een hekje geeft toegang tot een wandelpad. "Ik kan me nog herinneren dat deze fundamenten in 1958 ontdekt werden", vertelt Peter Henderikx. "Dat gebeurde min of meer bij toeval, tijdens grond werkzaamheden. Zo'n unieke opgraving wilde ik natuurlijk met eigen ogen zien. Ik kwam ervoor op de fiets vanuit Goes, want voor geschiedenis had ik bijzonder veel interesse." Later ging hij dan ook

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 14