heen zullen later opgebouwd zijn en de hoektorens als laatste", wijst Peter. Het kasteel is in de veertiende eeuw in bezit geweest van het geslacht van Renesse. Jan van Renesse (circa 1305 - 1348) is vermoedelijk de bouwheer van de grote, stenen woontoren. Die was ongeveer elf bij elf meter groot en had muren van twee meter dik. De Hellenburg ging vervolgens een aantal keer over van vader op zoon. In opdracht van Frederick van Renesse (circa 1410 -1452) werd het in het midden van de vijftiende eeuw uit gebouwd tot een indrukwekkend complex. "Het heeft niet zo lang bestaan, ongeveer anderhalve eeuw", vervolgt Peter. "Uit vondsten is gebleken, dat de bewoning rond 1475 stopte. Wellicht is het door de stormvloed van 1477 onbewoonbaar geworden. Daarna is verval opgetreden. Het is bijzonder dat het volledige grondplan van de hoofdburcht terug gevonden is, want in vroeger tijden werden ruïnes als steengroeve geëxploiteerd." Jaap en Peter staan bij het hek, aan de noordzijde van de fundamenten. "De fundamenten zelf zijn niet toegankelijk", vertelt Jaap. "Maar dat is ook helemaal niet nodig, want vanaf het omringende pad zijn ze uitstekend te zien. De fundamenten zijn erg kwets baar, omdat het oude, poreuze stenen zijn." De enige die door dit hek gaat, is degene die het gras maait; eens per twee a drie weken. "Wat voor onderhoud vindt hier nog meer plaats?", vraag Peter. Dat blijkt onderhoud van het pad te zijn en het snoeien van de omringende haag. Die bestaat onder andere uit liguster, vlier, gelderse roos en diverse bomen. Daarnaast wordt de bereklauw, gracht toren met herstelde muren Plattegrond van de Hellenburg. (Vrij naar G. J. de Vries, 1958) die langs het wandelpad groeit, in toom gehouden. Jaap licht toe: "Voor komend jaar staat een groter project op de planning: het baggeren van de gracht. Die slibt namelijk geleidelijk dicht. Er zal ook be schoeiing geplaatst worden; een constructie die de oever tegen afkalven beschermt. Daardoor zullen ook de stenen fundamenten zo droog mogelijk blijven. Want als die met hun voeten in het water staan, wor den ze snel aangetast." Dit relatief kleine object is vrij kostbaar om te behe ren voor Het Zeeuwse Landschap. Maar zowel Jaap als Peter menen dat het zeker de moeite waard is. C. van de Kreeke is medewerkster afdeling communica tie van stichting Het Zeeuwse Landschap Overzicht van de fundamenten van de Hellenburg. (C. van de Kreeke) DE HELLENBURG De Hellenburg, opgemetselde fundamenten van wat in de late middeleeuwen een imposante burcht was, ligt net buiten Baarland, in de Zak van Zuid-Beveland. Dë'opgemetselde fundamenten geven aan waar de muren gestaan hebben. Een gracht omringt het geheel, met daaromheen een wandelpad. Het pad is circa 300 meter lang en goed begaanbaar met rolstoel of kinderwagen. Er staat een informatiepaneel en vanaf diverse bankjes zijn de reconstructies goed te bekijken. ZEEUWS -15-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 19