7- LANDSCHAP TERRA MARIS Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle 0118 - 582 620, info@terramaris.nl Voor openingstijden zie www.terramaris.nl Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. "Ik vind alles leuk om te doen. Meestal zorg ik voor de kippen, maar als ik er niet ben, kijkt iemand anders naar ze om. Vanmorgen heb ik met Geert en Erik de duivenpoep weggehaald uit de motte (red.: het houten mottekasteel). Dat is niet zulk leuk werk, maar het moet wel gebeuren. Wel erg leuk vind ik het halen van water voor het aqua rium met Geert en als ik mag helpen bij'Een kijkje achter de schermen'. De kinderen mogen dan de vissen in het aquarium voeren en ik help hierbij. Ik rijd ook graag op de trekker. Soms wil een kind wel eens een stukje meerijden. Dat mag dan en dat is erg leuk. Ook het vuur aanmaken bij het Middeleeuws Festijn en daarna worstjes bakken doe ik graag.Het mooiste deel van de tuin vind ik het stukje met de aardbeien in de akkertuin. Hier heb ik dit jaar ook aardbeien geplukt en gegeten. Ik kan met iedereen goed opschieten. Met Sven, de nieuwe directeur, Theo en Jan, Geert en Erik van de tuin. Soms maken we wel eens grapjes, maar dat moet kunnen. Vooral met Jan maak ik vaak grapjes en hij krijgt na afloop gelukkig altijd de schuld. Ik wil hier nog heel lang werken." EEN HOORNAAR IN DE LANDSCHAPSTUIN Als de klimop in de herfst op de oude kasmuur bij Terra Maris bloeit, is het hierop een gezoem en gefladder van jewelste. Afgelopen najaar waren er op een mooie dag vele vlinders (atalanta's en gehakkelde aurelia's), zweefvliegen, honingbijen, Franse veldwespen, gewone wespen en nog veel meer andere bloembezoekers te bewonderen. Een bijzondere bezoeker was de klimopbij. Deze bijzon derheid trok dan ook m'n aandacht toen ik onlangs de bloeiende klimop bekeek. Maar al snel werd ik afgeleid door een nog opvallender verschijning: een hoornaar! De hoornaar is in Zeeland een zeldzame wespen soort. De koningin van deze soort kan wel drie cen timeter lang worden en is daarmee een stuk groter en imposanter dan de andere plooivleugel-wespen. Door de grootte en door enge rapportages over de Aziatische hoornaar op natuurzenders doen er allemaal spookverhalen over deze wesp de ronde. Deze zijn echter onterecht. Niet alleen is het een zeer nuttig dier, omdat ze dagelijks tal van voor ons lastige insecten (vooral vliegen) wegvangen, maar deze is ook helemaal niet agressief naar mensen. Als een mens al gesto ken wordt door een hoornaar, doordat hij bijvoor beeld veel te dicht bij een nest komt, dan is dit minder gevaarlijk dan de steek van een honingbij; bijengif is krachtiger dan het gif van een hoornaar. De steek van een hoornaar is echter wel pijnlijker, omdat het gif een stof (acetylcholine) bevat die de pijnprikkel versterkt. Zolang je een hoornaar met rust laat, zal je niet snel gestoken worden en blijft een waarneming van zo'n reuzenwesp een prachtig en spectaculair gebeuren. Erik Speksnijder Willy Kil. (E. Speksnijder) Foto links: Broodjes bakken boven een kampvuur. (S. van Rijswijk) Deze hoornaar koningin werd verkleumd gevon den en binnenshuis met een druppel tje honing weer opgelapt. (E. Speksnijder) ZEEUWS -

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 21