van Terra Ma ris DE WITTE RAT WÊ UIT DE COLLECTIE In 2010 kreeg Terra Maris deze albino muskusrat binnen door een schenking van een rattenvanger op het eiland Tiengemeten in het Haringvliet. Tijdens het prepareerweekend van datzelfde jaar is het dier opgezet. Dit exemplaar is afkomstig uit een kleine populatie albino muskusratten op Tiengemeten van een aantal jaren geleden. Inmiddels bestaat die groep er niet meer. De muskusrat, ook wel waterkonijn genoemd, komt van oorsprong uit Noord-Amerika. In 1905 is hij in Europa voor het bont geïntroduceerd door een Tsjechische graaf. Uit zijn fokkerij zijn enkele dieren ontsnapt, die zich vervolgens in hoog tempo hebben vermeerderd en verspreid over Europa. In 1946 werd de eerste muskusrat in Nederland aangetroffen en vanaf ongeveer Ze zijn het actiefst in de schemering en de nachtelijke uren. Ze voeden zich hoofdzakelijk met planten, zoals zegge en paardenstaart, maar af en toe een visje op het menu vindt het beest ook niet erg. Zijn naam dankt het knaagdier aan de muskusachtige geur die het mannetje in de voortplantingsperiode verspreidt om een vrouwtje te lokken. Albinisme is het aangeboren ontbreken van het pigment melanine in haar en huid. Omdat de kleurstof er niet is, zijn de haren wit en de ogen doorzichtig. Dat laatste zorgt ervoor dat licht dat in het oog komt, weerkaatst wordt door de bloedvaten, waardoor de ogen de kenmerkende rode kleur krijgen. Albinisme kan voorkomen bij alle dieren, van Een albino muskusrat (J. Tuin) jjP 1958 zijn de eerste exemplaren in Zeeland waargenomen. De muskusrat behoort tot de famillie van de woelmuizen en niet, zoals de naam doet vermoeden, tot de ratten. Het zijn hele goede zwemmers. Ze kunnen daarbij lang onder water blijven, soms tot wel vijftien minuten. In een oever in zijn leefgebied graaft hij een lange gang, met aan het eind een kamer. Van daaruit maakt hij een tweede schacht voor ventilatie, want de hoofdingang ligt doorgaans onder het wateroppervlak. pinguïn tot gorilla. In de collectie van Terra Maris hebben we naast deze witte muskusrat ook nog een albino mol, een albino merel en een albino bunzing. Overigens is het niet zo dat alle witte dieren albino's zijn. Zo hoort een ijsbeer gewoon wit te zijn en krijgt bijvoorbeeld een hermelijn in de winter een witte vacht om minder op te vallen in de sneeuw. Dat helpt hem bij het zoeken en vangen van prooidieren, en om zelf geen prooi te worden. Jan Tuin ZEEUWS -18-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 22