S Prijsvraag tAaakju een tv>ooie tefcenïn,? van een v(eertv>üi* voor ons? Stuur bew voor 1 waart 101b naar: Wanner en Keetje, Portuur 25 ¥¥50 AA tfeinfcenrzand We zun benieuwt! Vleermuizen slapen vanaf de herfst tot ongeveer maart, wanneer de buitentemperatuur lager dan 10 graden Celcius is. Hun overwinteringsplaats is een schuur, grot, bunker of holle boom. Deze mag niet te warm, maar ook niet te koud zijn. En het liefst een beetje vochtig, zodat de vleermuis niet uitdroogt. Vleermuizen hangen met hun kop naar beneden, met hun vleugels netjes opgevouwen langs hun lichaam. Ze kunnen hun pootjes als het ware 'op slot' doen, zodat het hangen hen geen kracht en energie kost. In een aantal gebieden van Het Zeeuwse Landschap zijn ook overwinteringsplaatsen voor vleermuizen. Bijvoorbeeld in bunkertjes in Oranjezon, de Wallen van Retranchement en de Wallen van Sluis. Soorten die daar voorkomen zijn de watervleermuis, de baardvleermuis, de gewone grootoorvleermuis en in Oranjezon ook de franjestaart. Vleermuizen hebben bijzondere vleugels. Ze bestaan uit een soort elastisch vel. Dat begint aan wat bij jou je arm is en gaat tussen hun lange vingers door naar hun achterpoten. Ook tussen de achterpoten loopt de vleugel door. Ze kunnen daarmee niet zo goed vliegen als vogels. Vleermuizen zijn zoogdieren. Ze hebben een vacht van haren. Ze krijgen vaak één jong, dat de eerste vier weken melk drinkt bij de moeder. W De nek van een vleermuis is heel flexibel. Als de vleermuis hangt, kan hij zijn kop toch zo draaien dat hij je kan aankijken. W Men denkt dat een vleermuis ondersteboven hangt, zodat hij gemakkelijk weg kan vliegen. Een vleermuis kan namelijk niet zo goed lopen, dus opstijgen zou dan een probleem kunnen zijn. Op deze manier hoeft hij zich alleen maar te laten vallen en z'n vleugels open te slaan om te kunnen vliegen. ^Vleermuizen zijn nachtdieren. De meeste kunnen niet zo goed zien, maar wel heel erg goed horen. Dat doen ze door het uitzenden van ultrasone (hele hoge, onhoorbare) geluiden. Die kaatsen tegen voorwerpen aan. Door de echo die terugkomt weet de vleermuis wat er dichtbij hem is; een muur of een smakelijk mugje. In museum Terra Maris is tot maart 2016 de tentoonstelling 'Het duistere dierenrijk'te zien. Daar leer je alle geheimen van nachtdieren, dus ook die van vleermuizen. ZEEUWS -23-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 27