Helaas gaat dat niet altijd op. In een vorige editie werd al beschreven hoe de vos voor een enorme daling van het aantal broedende ganzen in Saeftinghe zorgde. Dit jaar bleek dat ook zilvermeeuwen, visdiefjes, scholek sters en kluten er nauwelijks nog jongen weten groot te brengen. In de Yerseke Moer was de situatie al even dramatisch. Vossen plunderden honderden nesten van kokmeeuwen, visdieven, kluten en weidevogels. Vooral koloniebroeders, zoals meeuwen en sterns, zijn kwets baar. Ook meerdere Zeeuwse lepelaarkolonies moesten het ontgelden. Hier wreekt zich dat al de Zeeuwse eilanden door de dammen en bruggen van de Deltawerken nu makke lijk bereikbaar zijn voor dieren die hier oorspronkelijk niet voorkwamen.Typische kustvogelsoorten zijn niet aangepast aan de aanwezigheid van predatoren als de vos. Zelfs heel gewone soorten als kokmeeuwen en vis diefjes kunnen doorzijn aanwezigheid verdwijnen.Tijd voor maatregelen? In het volgende nummer meer over de Zeeuwse vossen en hoe we daar mee omgaan. Chiel Jacobusse VERKENNINGEN GRENSPARK GROOT-SAEFTINGHE De komende jaren vindt er grootschalige natuur ontwikkeling plaats nabij Het Verdronken Land van Saeftinghe. Door het creëren van brakwaterschor en vogelweidegebieden ontstaat er langs de grens met België een aaneengesloten, grensoverschrijdend natuurgebied van meer dan 4000 hectare. Het Zeeuwse Landschap is hierbij één van de betrokken terreinbeheerders. Om dit natuurgebied zowel in Nederland als België optimaal te beheren, maken wij er samen met regionale en Belgische partners een grenspark van. Daartoe wordt een (internationale) or ganisatiestructuur opgezet. Dit heeft diverse voorde len. Zo komt er straks één beheerplan voor het gehele gebied, met zo hoogwaardig mogelijke natuur als doel. Hierin kunnen Nederland en België afstemmen hoe het publiek het gebied op verschillende manieren kan beleven en hoe de streek economisch het best kan profiteren van het toenemende aantal bezoekers. Voor meer informatie over het nieuwe grenspark kunt u terecht bij het onlangs heringerichte infopunt van het Hedwige-Prosperproject (Zoetenberm 6 te Doel). Op het youtube-kanaal van Het Zeeuwse Landschap is een animatiefilmpje te vinden over de nieuwe natuurontwikkeling bij Saeftinghe. tM Het museum en de landschapstuin van Terra Maris vertellen op aansprekende wijze de ontstaans geschiedenis van Zeeland. Jaarlijks zijn er vele rondleidingen en activiteiten, grotendeels begeleid door gidsen van het museum. Deze gidsen zijn dan ook de meest in het oog springende vrijwilligers en vormen daarmee de ware ambassadeurs voorTerra Maris. Bezoekers en schoolgroepen kunnen ook zelf op pad gaan om op een bijzondere wijze de natuur te ontdekken. Zij kunnen gebruikmaken van rug zakken gevuld met onderzoeksmateriaal of complete themapakketten. Dit materiaal ziet er bij inlevering 'net iets anders uit'; vrijwilligers maken het weer gereed voor volgend gebruik. Gerard Geuze (rechts) verricht voor Terra Maris al jaren monni kenwerk aan 'zijn' schelpencollectie. (Terra Maris) Kees van der Vlugt In de landschapstuin helpt een aantal vrijwilligers actief met het onderhoud. Er is ook een groep die monnikenwerk verricht, door bijvoorbeeld achter de schermen jarenlang aan de schelpencollectie van het museum te werken. Weer anderen verzorgen het maandelijkse natuurspreekuur. Terra Maris kan bovendien een beroep doen op een aantal mensen in het Zeeuwse die hun expertise graag vrijwillig beschikbaar stellen als daar behoefte aan is. De vrijwilligers blijven vaak lange tijd actief voor het museum en vormen voorTerra Maris een schat aan groene kennis en ervaring, waar de vele bezoekers van kunnen genieten! Maaike de Wilde -LANDSCHAP Schets van Grenspark Groot- Saeftinghe. (beeld uit animatie over het natuurherstel- project Hedwige- Prosperpolder, door Provincie Zeeland en het Belgische Waterwegen en Zeekanaal)

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 29