Zeeuwse STRANDFOSSIELEN De Zeeuwse bodem is jong, met uitzondering van enkele plekken langs de landsgrens. Resten van de fossiele'fauna Zeelandica'zijn daar alleen te vinden in de oude strandafzetting van de groeve in Nieuw-Namen. Er liggen fossielen van twee miljoen jaar oud aan de oppervlakte, van dieren die daar toen leefden. Daarbuiten zijn die alleen aan het Zeeuwse strand te vinden. door Harry Raad haaientanden de meeste aandacht. Kustplaatsen bieden badgasten informatie en middelen aan om op het strand aan de gang te gaan. Het haaien- tandenzeefje uit Cadzand is daarvan een geslaagd voorbeeld. Fossiele schelpen en botten worden minder fanatiek gezocht, terwijl ze toch een fascinerend verhaal vertellen. Schelpen uit tropische perioden liggen er zomaar voor het oprapen. Paleontologen menen aan de hand van sommige soorten een ver verleden met mangrovebos langs onze kust te her kennen. Dat dit verleden zich zo openbaart, kan de aandacht voor fossielen bijzonder prikkelen. De Werkgroep Geologie van het Zeeuws Genoot schap heeft ervaring met fossielen en wil de ken nis met velen delen. Dat is de reden dat in 2016 bij het 50-jarig jubileum van de werkgroep de veld- gids'Zeeuwse strandfossielen - Fauna Zeelandica in de oertijd'verschijnt. Het gaat over voorwerpen die met het blote oog op het strand te vinden zijn, soms met wat dieper bukken. De werkgroep vond stichting Het Zeeuwse Landschap bereid deze uitgave mee te financieren. HJ. Raad is lid van de Werkgroep Geologie van het Zeeuws Genootschap en is redacteur van de veldgids 'Zeeuwse strandfossielen' Zwinwachter- spons. (F. van Nieulande) Dat blijkt een allegaartje van aangespoelde resten te zijn, uit verschillende geologische tijden. Het stromende water legt ze neer op het strand, mee genomen uit verafgelegen, oude bodemlagen. De Schelde en haar voorgangers dragen samen met de Noordzee aan dit vrijkomen en transport van fossielen bij. Tegenwoordig helpt de mens een handje mee, door het verplaatsen van zeezand voor de kustverdediging. De genoemde groeve is opengesteld voor het publiek, maar niet voor het verzamelen van fossie len. De prille of geoefende fossielenliefhebber zal daarvoor naar het strand moeten. Een paar stran den zijn vanouds bekend als goede vindplaats, zoals die van Cadzand/Het Zwin, de Kaloot/Ram- mekens en Westkapelle/Domburg. Daar spoelen fossiele haaientanden, schelpen en botjes aan. Sinds de aanvang van de grootschalige zand- suppleties zijn er vele fossielrijke stranden bijge komen. Het karakter van de oude vindplaatsen is hierdoor deels ingrijpend veranderd. Het nieuwe zand is anders en wisselend van samenstelling, zodat het steeds weer een verrassing is welke fossielen er meegekomen zijn. Het leuke van het zoeken naar fossielen zit hem in de grote variatie van soorten uit diverse dier- groepen; vaak al lang uitgestorven en deels voort levend tot in onze tijd. Bij toeristen trekken de D< la: et h« g< sc ZEEUWS - 6-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 6