LEZERSAANBIEDING r°Puit! De Veldgids 'Zeeuwse strandfossielen - Fauna Zee- landica in de oertijd'verschijnt komend voorjaar in een zeer beperkte oplage. Het Zeeuwse Landschap heeft voor haar achterban een aantal exemplaren gereserveerd. Donateurs van Het Zeeuwse Land schap kunnen nu al - tegen gereduceerd tarief - een exemplaar reserveren. Dat kan door een e-mail te sturen naar info@hetzeeuwselandschap.nl met de vermelding'reserveren veldgids strandfossielen'. U krijgt bij verschijning van het boek een bericht per e-mail. Na overmaking van 17,50 (afgehaald 14,50) wordt deze bijzondere veldgids aan u toegezonden. Carditidae Pteromeris anceps (Wood, 1853) Dikschalige, vrij bolle schelpjes. Hun vorm is af gerond driehoekig, meestal iets hoger dan lang. De top is wat naar voren gebogen. Het maantje is iets hol, maar niet duidelijk begrensd. De voor- en achterrand zijn over een gelijke lengte vrij recht. De schelp heeft in het eerste groeistadium fijne concentrische ribben, daarna aangevuld met ongeveer 25 lage radiale ribjes. Samen geeft dat knobbeltjes die in de lengte richting uitgerekt zijn. De onderrand is aan de binnenzijde getand. H 11 mm, Lg mm. Vindplaatsen Westerschelde, Kaloot, Ritthem, Walcheren (Domburg). Ouderdom Vroeg-Plioceen. (JUI feite Carditidae 'Zwinkokkel' Venericor planicosta (Lamarck, 1801) Grote, zeer dikke schelp met een duidelijke sculptuur. Deze bestaat uit ongeveer 29 platte radiale ribben. De tamelijk ovale bolle schelp heeft een heel duidelijke, naar voren gekromde top en een klein, diep ingedrukt maantje. Het slot is zeer krachtig, de slotplaat is aan de on derrand vrijwel recht. De spierindruksels liggen verdiept en de binnenrand is grof getand. De buitenkant is geërodeerd bij de top en in lagergelegen concentrische zones. Het slot is karak teristiek, slotfragmen ten worden makkelijk herkend. Bij Het Zwin ligt veel en soms fraai materiaal. H 57 mm, L 59 mm. Vindplaatsen Zeeuws- Vlaanderen, Westerschelde, Kaloot, Ritthem, Walcheren, Noord-Beveland. Ouderdom Vroeg- en Midden-Eoceen. 45 Voorbeeld van een pagina uit de bin nenkort te verschijnen veldgids 'Zeeuwse strandfossielen'. (Aperta - Hilversum)

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 7