deze opgave. Het zou alleen betekenen dat er een groot aantal turbines op andere plekken in Zeeland, zeer waarschijnlijk opnieuw langs de deltawateren, geplaatst zou worden. Het zou dus slechts een verschuiving van het probleem zijn. Ook bleek bij externe, financiële analyse van het businessmodel van het Windpark Krammer dat het niet mogelijk is om het aantal turbines terug te brengen, zoals Het Zeeuwse Landschap graag had gewild. MAATREGELENPAKKET Wat omvat nu het pakket van maatregelen dat uiteindelijk is overeengekomen? Allereerst wordt een uitgebreid systeem van detectoren op een flink aantal van de windmolens geplaatst. Dit dient om aanvaringsslachtoffers onder vleermuizen en vogels te voorkomen. Bij detectie van vleermuizen of bijvoorbeeld lepelaars of zeearenden worden de turbines zeer snel stopgezet. Windpark Kram mer garandeert dat dit in één rotatie kan. Er is ook een aantal gebiedsmaatregelen voorzien, zoals de aanleg van een vogelrusteiland en verbetering van broedplaatsen. Al met al is met deze extra maatrege len ruim één miljoen euro gemoeid; een aanzienlijk bedrag dus. In aanvulling hebben we afspraken gemaakt over wat je'ecologisch beheer'zou kunnen noemen. Als blijkt dat bepaalde turbines in een bepaalde periode toch veel vogelslachtoffers maken, dan is het moge lijk om deze preventief gedurende die periode stil te leggen. Het Zeeuwse Landschap zal daarom vanaf de start van het park de eventuele vogelaanvaringen monitoren om te zien waar zich eventueel een pro bleem voordoet. Deze afspraak tussen Het Zeeuwse Landschap en Windpark Krammer is een noviteit: het uitgangspunt is dus niet winstmaximalisatie (door een zo groot mogelijke energieopbrengst), maar een verantwoorde balans tussen economie en ecologie. Tenslotte heeft Windpark Krammer zich verplicht om jaarlijks, gedurende de gehele looptijd van het park, circa 35.000 in een fonds te storten, voor de uitvoering van natuurversterkende maatregelen in het gebied. LANDSCHAPPELIJK EFFECT Het bezwaar van Het Zeeuwse Landschap tegen de komst van het Windpark concentreerde zich op de mogelijke effecten op de natuur, maar het windpark heeft natuurlijk ook landschappelijke gevolgen. Met de aanwijzing van de Krammersluizen als cluster locatie door het Rijk en de provincie krijgt Zeeland het vijfde concentratiegebied voor windturbines. De andere zijn het Sloegebied, de Oosterscheldekering, Kreekraksluizen/Schelde-Rijnkanaal en de Kanaal zone. Er zullen weinig mensen zijn die een nieuwe clusterlocatie met molens een verrijking van het deltalandschap vinden. Aanleg van het Windpark Krammer, met een vermo gen van circa 100 megawatt, brengt de provinciale opgave wel dichtbij het einddoel van 570 megawatt. Ervan uitgaande dat voor nieuwe locaties voor één of enkele turbines een streng restrictief beleid blijft gelden, betekent dit logischerwijs dat in Zeeland het sluizencomplexin einde van de uitbreiding van windturbines op het dePhilipsdam. land in zicht is. Nieuwe, grootschalige windparken zijn wel gepland op zee. De visuele impact daarvan zal, vanwege de afstand tot de kust, beperkt zijn. De effecten op de kustnatuur zijn echter nog voor een flink deel ondui delijk. dr. M.A. Hemminga is directeur van stichting Het Zeeuwse Landschap ZEEUWS -9- LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2015 | | pagina 9