Zonder beheer verandert bijna alle natuur in Nederland in bos. Om de afwisseling en daarmee de diversiteit aan flora en fauna te behouden is dus natuurbeheer nodig. Het Zeeuwse Landschap streeft naar duurzaam behoud, herstel en ontwikkeling van de natuurwaarden. Beheerteam Zuid toont wat dat bijvoorbeeld jaarrond voor Zeeuws- Vlaanderen betekent. Het beheerteam knot wilgen in Retranchement. (F. Schenk) Black Angus- koeien in de Willem Leopoidpoider. (F. Schenk) Natuurlijke processen krijgen in onze terreinen zo veel mogelijk de ruimte, maar we kunnen de natuur niet overal zo beheren. Vaak ontbreekt namelijk die ruimte. Alleen grootschalige gebieden, zoals het Verdronken Land van Saeftinghe, kunnen voldoen de kracht ontwikkelen om het systeem doeltreffend en duurzaam in stand te houden. Veel van onze kleinere, binnendijkse natuurgebieden, zoals kreek graslanden, bossen, kleinschalige akkers, bloemdij- ken en vestingwerken zoals de Wallen van Retran chement, hebben ook een grote cultuurhistorische betekenis. Dat vereist een heel andere aanpak. BEHEERPLANNEN Voor al onze terreinen is het beheer vastgelegd in actuele beheerplannen, met een geldigheidsduur van 12 jaar. Het grootste deel van het beheerwerk bestaat uit maatregelen die een directe relatie heb ben met de natuurdoelstellingen van de terreinen. Het gaat om maaien van graslanden, kleinschalig akkerbeheer, schonen van plassen en poelen, onderhoud van beplantingen, onderhoud van paden, rasters en andere recreatieve voorzieningen. Ons eigen beheerteam, aannemers en vrijwilligers voeren de beheer- en inrichtingsmaatregelen uit. KNOTTEN In de maanden november tot en met februari zijn de werkzaamheden vooral toegespitst op het onderhoud van diverse beplantingen. In Zeeuws- Vlaanderen staan verspreid over de gebieden van Het Zeeuwse Landschap circa 4000 knotbomen, van één jaar tot meer dan een eeuw oud. Dijkbeplantingen met oude knotbomen zijn karak teristiek voor het Zeeuws-Vlaamse landschap; op menige foto pronken ze in een opvallende hoofdrol. In het verleden dienden de buigzame twijgen voor het vlechten van manden en werden de dikkere tak ken gebruikt voor het stoken van de bakkersovens. In een cyclus van 4 a 5 jaar ontdoen we de bomen nog altijd van hun tooi. De knoestige bomen vor men met hun natuurlijke holtes een ideaal leef gebied voor planten en dieren. Eén van de bekend ste bewoners is misschien wel de steenuil. BEGRAZEN In maart treffen we de eerste voorbereidingen voor het aanstaande beweidingsseizoen. In het meren deel van onze gebieden vindt begrazing in het zo merhalfjaar plaats. De werkzaamheden omvatten in hoofdzaak de controle en reparatie van veerasters, hekken en bebording van de graslandlandreserva- ten. In de weidevogel- en botanische graslanden worden van april tot en met november runderen en schapen ingezet. Zonder begrazing treedt vervilting van graslandreservaten op en ontstaat eenvormig heid in de vegetatiestructuur. Daardoor neemt de soortenrijkdom af. Het vee is van lokale boeren. De begrazingsduur en -dichtheid stemmen we met hen af om optimale resultaten voor weidevogels en andere specifieke natuurwaarden te behalen. Er grazen vooral vleesrunderen, zoals de Belgische ZEEUWS - 10-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 10