Y De trend is al decennia bekend en het eind vorig jaar verschenen rapport'Natuur in Nederland' van het Wereld Natuur Fonds komt met dezelfde boodschap: de natuur op het platteland gaat nog steeds achteruit. Vogels, zoogdieren en vlinders: de aantallen blijven dalen. Een gebied dat nog de ooit gangbare natuurkwaliteit van het vroegere platteland heeft, met zijn vogelgeluiden en diversiteit aan planten en dieren, zou tegenwoordig direct als een natuurgebied bestempeld en ervaren worden. Plaatselijk genomen natuur-bevorderende maatregelen in landbouwgebieden, die soms succes hebben, kunnen die algemene achteruitgang niet stoppen. Daar is echt meer voor nodig. - 7 -"•& tó: 'v -" Zeeuws akkerland: heel productief, maar weinig natuur. (M. Hemminga) SCHAALVERGROTING EN EENVORMIGHEID Het levenlozer en stiller worden van het platteland heeft verschillende, bekende oorzaken. De formi dabele agrarische productie in Nederland werd mogelijk door het landschap volledig in te richten en te benutten voor een maximale oogstopbrengst. Dat betekende het verdwijnen van de vele kleine kavels die zo kenmerkend waren voor de vroegere landbouw, ten gunste van grote, rechthoekige vlak ken die goed met grote landbouwmachines bewerkt kunnen worden. Daarmee verdwenen ook kleinschalige landschapselementen, zoals randen en hoekjes met natuurlijke vegetaties van kruiden en struweel. Ervoor in de plaats kwamen in mono culturen geteelde gewassen met een steeds hogere plantdichtheid. Natuurlijk biedt zo'n versimpeld landschap weinig mogelijkheden als leefgebied voor dieren, of het nou om vlinders en andere insecten, zoogdieren of vogels gaat. Dramatische voorbeelden van de achteruitgang zijn de veldleeuwerik op het akkerland, waarvan de populatie in vijftig jaar met 95% afnam, en de sterke terugval van de grutto in de weilandgebieden. Beide natuuriconen van het plat teland, ooit talrijk, verkeren nu in de gevarenzone. BEMESTING, ONTWATERING EN BESTRIJDINGSMIDDELEN Maar er is meer aan de hand dan alleen de zichtbare verandering van het landschap. De bemesting van weilanden stuwt de grasproductie op. Daardoor kan er vroeger en vaker worden gemaaid. Dat heeft helaas ook tot gevolg dat eieren en jonge vogels eraan gaan. In de diep ontwaterde weilanden zijn wormen, voedsel voor de volwassen vogels in drogere periodes, nauwelijks te pakken te krijgen. Een andere onzichtbare, voor de natuur negatief uitwerkende factor is het gebruik van bestrijdings middelen. De tijd van DDT is gelukkig voorbij, maar ZEEUWS -12-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 12