"EEN VOORRECHT OM HIER TE WONEN" DE PADEN OP Met: Peter Hoek, wethouder van de gemeente Tholen en aanwonende van de Bruintjeskreek Gids: Huibert Simons, districtshoofd Noord bij Het Zeeuwse Landschap Waar: De Bruintjeskreek op Sint-Philipsland door: Carolien van de Kreeke -LANDSCHAP Peter Hoek (links) en Huibert Simons in de Bruintjeskreek. (C. van de Kreeke) Kleine zilverreiger. (C. Jacobusse) Peter Hoek en zijn gezinsleden bekijken de Bruintjeskreek vanuit een bijzonder perspectief. Ze wonen namelijk heel dicht aan de rand, ja, zelfs bijna in het gebied. "We ervaren het als een voorrecht om hier te wonen," vertelt Peter. "We genieten enorm van de natuur zo dicht om ons heen. Je maakt ook echt mee hoe het er in de natuur aan toegaat. Zo zagen we vorig jaar in ons weiland geregeld een zilverreiger een muis van gen en opeten. De reiger staat lange tijd doodstil en ineens slaat hij toe! Z'n snavel is als een dolk zo scherp." Het laat Peter niet geheel onberoerd. "Zo is de natuur ook. Eten en gegeten worden." "Als we hier op onze tenen zouden lopen, zouden we bij de duiker, hier in de bocht van de weg, misschien de twee ijsvogels zien," vertelt Peter enthousiast. De azuurblauwe, vrij schuwe vogels ziet hij vaak hier aan de Mosselweg, aan de rand van het gebied. Er is goed te zien dat vrij recent werkzaamheden zijn uitgevoerd. Het waterschap heeft afgelopen najaar de waterloop, die het gebied aan de zuidkant begrenst, uitgediept en langs de oevers beschoeiing geplaatst. "Deze bagger ligt nu te drogen," vertelt Huibert, staand bij een grote betonnen duiker aan de zuidkant van de kreek. "Aansluitend op deze werkzaam heden wil Het Landschap beginnen." Huibert vertelt wat er op de planning staat. Het is de bedoeling het grasland van beide oevers van de Bruintjeskreek met elkaar te verbinden. Dat moet zowel in het zuidelijke als het noordelijke deel, zodat één begrazingsgebied ontstaat. Aan de noordkant van de Rijksweg komt een verbin dende dam vlak langs de weg te liggen. Aan de zuidkant van het gebied komt de verbinding juist ver van de weg af, met een dam en een duiker. Jonge, groene rietscheuten komen al uit de bag ger naar boven. Ze vormen een contrast met de geelbruine rietstengels rondom de kreek."Elk jaar broedt er een kiekendief in het riet," weet Peter. "Roofvogels zijn prachtige dieren om te observeren, zoals ook de torenvalk. Ze hebben iets sierlijks en dwingen respect af." Het riet biedt

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 14