IDSCHAP van tsjilpen, fluiten, krassen en kwetteren is, is er wel degelijk onderscheid te maken in de brij van geluid. Hoe? Bijvoorbeeld door jezelf te trainen in het herkennen van de geluiden. Dat kan op verschillende manieren. Eén daarvan is door de vogelgeluiden zelf te imite ren. Tip vooraf: laat de schaamte varen. In de meeste vogelgidsen staat namelijk naast de uiterlijke ken merken van de soorten ook hun zang omschreven. Na de beschrijving van de klank volgt iets wat op het eerste gezicht een aaneenschakeling van willekeurige letters lijkt. Woorden als metalig, nasaal en lispelend, in combinatie met hruhru-oeoe of sriii-srii lijken misschien erg vreemd, maar als je de klanken hardop uitspreekt geven ze hun geheim prijs. Bijvoorbeeld de zang van de zomertortel, één van de zomergasten in de tuin, wordt omschreven als"een diep, hard, spinnend turrrrrturrrrrturrrrr, meermalen herhaald". Probeer nu eens het geluid van een spinnende poes in je hoofd voor te stellen en doe dan eens hardop 'turrrr turrrr', waarbij je de 'rrr'langer aanhoudt. Hoor je de zomertortel al? Een huis-tuin-en-keuken-vogel die we allemaal kennen is de koolmees. Ik denk dat de meeste lezers van dit blad deze als broedvogel in hun tuin, dan wel in de buurt hebben. Het geluid is daarom makkelijk te checken. De zang van de koolmees wordt om schreven als "een monotoon, herhaald, mechanisch fluiten, TlE-ta TIE-ta Tie-ta, maar kan ooktie-tie-TA tie-tie-TA tie-tie-TA zijn". Wanneer je dit nu thuis hardop zelf doet en je zegt de klanken in hoofd letters wat luider dan de klanken in kleine letters, dan hoor je jezelf de koolmees imiteren! Een preparateur aan het werk. (M. de Wilde) Terra Maris organiseert dit voorjaar minimaal twee vogelexcursies. De eerste zal op donderdag 5 mei plaatsvinden. De tweede is een fietsexcursie, op zondag 22 mei. Daarnaast is er dit jaar elke vrijdag 'de vogel van de week', waarin een vogel die in die tijd in de landschapstuin te zien is centraal staat. Aan de hand van een opgezet exemplaar wordt van alles over de vogel verteld, ledereen krijgt de gele genheid vragen te stellen over de betreffende vogel, maar ook over vogels in het algemeen. Graag tot ziens en horens bij een excursie of in de landschaps tuin. Jan Tuin, tuinman en vogelexpert Terra Maris Zingende heggemus (links) en kneu. (E. Speksnijder) PREPAREERWEEKEND Op 19 en 20 maart geven preparateurs uit het hele land demonstraties bij Terra Maris. Het publiek kan vragen stellen over de getoonde technieken. Dit is een unieke kans om te zien hoe de biologische col lectie van ons museum tot stand is gekomen. De gedemonstreerde technieken zijn onder andere het opzetten van vissen, vogels en zoogdieren, het in elkaar zetten van skeletten, het maken van kunst lichamen en voetstukken, het schilderen, afwerken en voorbereidende werkzaamheden, zoals het vil len, ontvetten, wassen en drogen van de huiden. De toegang is gratis. Meer info over alle voorjaarsactiviteiten: terramaris.nl. Sven van Rijswijk DOE MEE MET DE VOGELS Als tuinman en gids van de vroege vogelwandelin gen in de landschapstuin van Terra Maris en de Manteling van Walcheren probeer ik bezoekers kennis te laten maken met de vogels die er voor komen. Maar hoe herken je de verschillende soor ten? Belangrijk voor de herkenning van vogels zijn de vogelgeluiden. Vogels kijken doe je immers voor een groot deel met je oren. Hoewel het lijkt alsof het vogelorkest in het voorjaar een grote kakofonie ZEEUWS

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 21