GEVOLGEN voor Zeeuwse natuur De recente opkomst van de vos in Zeeland is in steeds meer van onze natuurgebieden merkbaar. In de meeste daarvan zien we de vos als een verrijking. In terreinen met een weide- of kustbroedvogeldoelstelling is Het Zeeuwse Landschap er echter niet zo blij mee. Vossen kunnen immers een desastreus effect op deze broedvogels hebben. Als we Reinaert hier zijn gang laten gaan, kan de met veel moeite geboekte natuurwinst binnen een paar jaar verloren zijn. Mg M MÊt HM K door Pepijn Calle DE VOS HOORT ER BIJ Zeeland valt binnen het verspreidingsareaal van de vos. In die zin zijn we met de komst van de vos in een natuurlijkere situatie gekomen. Je zou zelfs kunnen stellen dat de dichtheden weide- en kust- vogels in onze natuurgebieden eigenlijk onnatuur lijk hoog zijn. Deze redenatie is echter wat te kort door de bocht: Zeeland bestond van oudsher voor een groot deel uit eilanden waar de vos niet voor kwam. De mens heeft hier een einde aan gemaakt door inpolderingen en, recenter, de aanleg van dammen en bruggen. Kolonisatie van Zeeland door de vos kon hierdoor relatief gemakkelijk verlopen. Schouwen-Duiveland is het enige deel van Zeeland dat nog niet door de vos gekoloniseerd is, maar experts verwachten dat de komst niet te voor komen is. Hoewel de vos door heel Zeeland bejaagd wordt, heeft dat nauwelijks invloed op zijn verspreiding. Bij bejaging krijgen de overgebleven vossen zelfs meer jongen. Sowieso is er een ruim geboorteoverschot, waarbij de jonge dieren er (ver) op uit kunnen gaan en zo snel opengevallen territoria innemen. Bovendien leren vossen snel, waardoor oudere dieren jagers al binnen korte tijd te slim afzijn. Vossen jagen op broedende ganzen langs kreken en in schorren. Meestal pakken ze de eieren of jongen, maarzo nu en dan krijgen ze ook volwassen vogels te pakken. (H. Huvers) ZEEUWS -19-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 23