ml V* Ofill Ti. Wa' i' V. 3» f tfg&i T- dat jacht alleen kort voor het broedseizoen zinvol Kleine knaagdieren is. Vossen die je in de periode van de zomer tot (vooralwoelmuizen), en met de winter bestrijdt worden meestal snel haasen konijn vervangen door soortgenoten van elders. vormen het hoofd wet Zeeuwse Landschap zal in haar belangrijkste menu. Vossenzijn weidevogelgebieden (Yerseke Moer en de Sint opportunisten:ze Laurense Weihoek) de komende jaren ervaring leven van wat zich opdoen met de effectiviteit van deze maat- ter plaatse het regelen. Uiteraard zal dit gepaard gaan met een gemakkelijkst laat intensieve monitoring en veelvuldig overleg met verschalken. onze partners. (H.Huvers) P. Calle is medewerker ecologie van stichting Het Zeeuwse Landschap kracht van het water: deze is zo groot dat vossen- werende rasters het al snel zullen begeven. De kolonievogels zullen in toenemende mate hun heil moeten zoeken op vosvrije eilanden met geschikt broedbiotoop. Hier is echter een groot tekort aan. Op diverse plaatsen in Zeeland zijn er daarom initiatieven om hier verandering in te brengen. Ook Het Zeeuwse Landschap is hier volop mee bezig. LEREN EN PROBEREN Weidevogels in onze natuurgebieden bescher men is een stuk gecompliceerder. In eerste instantie probeerden we al de belangrijkste weidevogelterreinen zo onaantrekkelijk mogelijk voor predatoren te maken. Hoge waterstanden en weinig dekking (bosjes, ruigte en droog riet verwijderen) waren daarbij de geijkte maatrege len. Deze preventie werkt wellicht goed tegen het gros van de predatoren, zoals kraai, ekster, bunzing, egel en diverse roofvogels, maar tegen de vos biedt het helaas onvoldoende soelaas. Navraag bij collega-organisaties leerde ons dat er vrijwel overal vossenafschot in weidevogel- gebieden plaatsvindt. Met wisselend succes, aangezien het zeer lastig is om delen zelfs kort stondig vrij van vossen te houden. Een maatregel die in opkomst is, is het elektrisch uitrasteren van de beste gebieden in het broedseizoen. Deze maatregelen zijn kostbaar en arbeidsintensief, maar vermoedelijk allebei cruciaal om de laatste weidevogelgebieden voor Zeeland te behouden. Uitgangspunt is daarbij overigens wél om zo min mogelijk te jagen. Onderzoek laat bovendien zien WILDCAMERA'S Het Zeeuwse Landschap gebruikt in toenemende mate wildcamera's, ook wel fotovallen genoemd. Het zijn kleine, gecamoufleerde camera's die automatisch geactiveerd worden door beweging of warmte, en zowel overdag als 's nachts (met infrarood) fotograferen of filmen. Lokgeurstoffen vóór de camera vergroten de trefkans. Het plaatsen en controleren van de camera's gebeurt veelal door vrijwilligers. De fotovallen geven inzicht in soorten die anders, door bijvoorbeeld hun nachtelijke activiteit, lastig waar te nemen zijn. In de Yerseke Moer worden ze al drie jaar ingezet om een beeld te krijgen van de soorten en aantallen predatoren van weidevogels. De camera's registreerden onder andere vos, verwilderde kat, hond, egel, bunzing, bruine rat, ransuil, kerkuil, buizerd, zwarte kraai, ekster en kauw. Op de Slikken van de Heen en in de bossen bij Clinge hopen we zo vooral de komst van langverwachte zeldzaamheden als boommarter, steenmarter, das, otter en bever aan te tonen. Vooralsnog zijn daar nog geen successen mee geboekt, maar dat kan zomaar veranderen. Deze vos is regel matig gefotografeerd in de Koude- en Kaarspolderen was er verantwoordelijk voor het mislukken van de broed kolonie kokmeeuwen, visdie- ven en kluten. In 2016 wordt geprobeerd om deze kolonie met schrikdraadjes te beschermen. (B. de Maat, met wildcamera)

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 25