Carla Schönknec FELICITEERT zen langs waterkant JAAR 1936 2016 DWERGSTERNS VAN DE HOOGE PLATEN Al meer dan 30 jaar worden de dwergsterns van de Hooge Platen in de Westerschelde gevolgd. Deze kleine zeevogel heeft er sinds 1972 een kolonie. Stichting Het Zeeuwse Landschap beheert sinds 1978 het gebied, houdt er toezicht en doet er onderzoek. Onze medewerker René Beijersbergen was vanaf het begin hierbij betrokken en schreef er onlangs een boek over. Dat geeft voor het eerst een samenhangend beeld van het ecologische onder zoek aan onze zeldzaamste sternsoort in dit bijzon dere natuurgebied. Vele facetten komen aan bod, zoals nesttellingen, broedsucces, voedselecologie en trek. Ook de veranderingen van de broedvogel- samenstelling door de ontwikkelingen in het platen- complex en de wijzigingen in het voedselgebied de Westerschelde passeren de revue. In Engeland, Frankrijk en het Waddengebied zijn ter ondersteu ning van de gevonden resultaten vergelijkende waarnemingen aan de voedselbeschikbaarheid ver richt. Sinds de eeuwwisseling nemen alle stern soorten op de Hooge Platen af; René doet sugges ties om deze trend te keren. Zijn sfeervolle impres sies van de vele bezoeken aan de Hooge Platen en andere broedgebieden van de dwergstern doen denken aan reisverhalen en leiden de lezer geleide lijk naar de meer wetenschappelijk getinte inhoud. Voor donateurs van Het Zeeuwse Landschap is dit boekje beschikbaar voor €11,90 exclusief porto. Bestellingen kunt u doorgeven via 0113 - 569 110 of info@hetzeeuwselandschap.nl. Stichting Het Zeeuwse Landschap groeide in tachtig Gedeputeerde jaar van een kleine vrijwilligersorganisatie naar een C. Schönknecht- professionele maatschappelijke partij. Met veel ken- Vermeulen. nis en kunde ontwikkelt en beheert zij de Zeeuwse (M. Jansen) natuurwaarden; voor de Provincie Zeeland een belangrijke partner in het natuurbeleid. STEUN POSTCODE LOTERIJ VOORTGEZET Al sinds 1996 ontvangen de provinciale Landschap pen een aanzienlijke bijdrage van de Nationale Postcode Loterij. Eind 2015 werd bekend dat deze samenwerking met nog eens 5 jaar wordt voort gezet. De 2,5 miljoen deelnemers aan de Postcode Loterij maken deze steun aan de provinciale Land schapsorganisaties mogelijk. Ook Het Zeeuwse Landschap kan hierdoor de komende jaren extra projecten voor de natuur en de bescherming van cultuurhistorische waarden in Zeeland realiseren. Dankzij bijdragen van de Postcode Loterij heeft Het Zeeuwse Landschap bijvoorbeeld historische gebou wen in een landelijke omgeving kunnen restaureren, zoals Hoeve Van der Meulen, de Kruisdijkschans en recentelijk't Hof Waterdunen. Karien van Veggel 2016 is ook het jaar van de Zeeuwse Natuurvisie. Dit jaar stellen we als provincie een natuurvisie op waarin de verantwoordelijkheden en ambities voor natuur en landschap komen te staan. Naast natuurontwikke ling, beheer en natuurbeleving is de interactie tussen natuur, economie en maatschappij een belangrijk thema. Met inbreng van onder andere Zeeuwse natuur-en milieuorganisaties, bedrijfsleven, land bouw, toerisme en inwoners van Zeeland stellen we de visie op. Deze is rond september gereed. Veel gehoord en wetenschappelijk onderkend is het belang van natuur en landschap voor welzijn en gezondheid. Ik onderschrijf dat. Het is daarom van belang dat mensen van onze natuurgebieden kun nen genieten. Dat kan in goed beleefbare, toegan kelijke natuur. Kennis draagt bij aan het draagvlak voor natuurgebieden. Voorlichting en educatie zijn daarom belangrijk en bovendien leuk. Ik denk dan aan het gevarieerde excursieprogramma van het Landschap. Daarbij wil ik het Landschap in het bijzonder compli menteren met het initiëren van projecten die natuur, ondernemerschap, maatschappelijke beleving en vergroting van de biodiversiteit integreren. Een recent voorbeeld is het akkervogelproject op Schouwen-Duiveland. Een samenwerking om binnen de gangbare landbouw een kenmerkende akker vogel als de patrijs weer voedsel, beschutting en broedgelegenheid te bieden. Ik wil het Zeeuwse Landschap van harte feliciteren met haar 80-jarige verjaardag en hecht waarde aan een verdere duurzame samenwerking tussen de provincie en het Landschap, op weg naar het 100-jarig bestaan! Carla Schönknecht-Vermeulen, Gedeputeerde Provincie Zeeland ZEEUWS -25-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 29