(t g e d scheef) verwijzen ook allemaal naar de vorm van percelen, evenals de'Brilletjes'. Deze naam komt trouwens minstens twee keer voor. Namelijk voor twee weeltjes tussen Heinkenszand en 's-Heer- Arendskerke, en net zo'n paar langs de Brilletjesdijk, ten zuidwesten van Nisse. Het komt heel vaak voor dat veldnamen op meerdere locaties gebruikt zijn. Veel veldnamen vormen een verwijzing naar de kwaliteit van de grond. Iemand die boert op de 'Vetlappe', de'Goudmijn' of de'Broadkiste'zit wel goed. Waarschijnlijk verwijst ook de veldnaam 'Pond Beuter' naar een meer dan gemiddelde opbrengst. Minder goed zat je als boer als je je brood moest verdienen op"t Uutgeputte Land', waar waarschijnlijk letterlijk (klei)putten uitgegraven waren. Het'Waetergat'/'tVerdrienk'en het 'Modderstik'waren veel te nat voor de landbouw. De veldnaam 'Java', voor een nat perceel bij Baarland, verwijst naar de sawa's; ondergelopen rijstvelden, bekend uit het verre oosten. Ook namen als de 'Plaege','t Verderf', de 'Stienkerd' en de 'Pikpot' verwijzen naar stukken grond die, mogelijk om uiteenlopende redenen, maar magere opbrengsten opleverden. Een slechte kwaliteit is één ding; sommige percelen waren minder in trek omdat ze moeilijk bereikbaar of heel erg afgelegen waren. De 'Ongelege Weie' is een wel heel directe verwijzing, maar vaak gebruikte men toponiemen van verre oorden, om aan te geven dat een stuk grond ver weg lag. Zo kent de kust van Noord-Beveland ergens tussen Wissenkerke en Colijnsplaat'Bohemen'en'Canada'ligt behalve in Noord-Amerika ook in de Kapelse Moer.'Siberië' en 'Turkeye'waren ook moeilijk bereikbare oorden, al liggen ze volgens huidige begrippen vlak in de buurt. Maar let op: niet altijd is een naam wat het lijkt. 'Gelderland', langs de Kattendijkse dijk bij Goes, heet zo omdat ooit de familie Gelder eigenaar was van dit stuk grond. Familienamen zijn vaker aanleiding voor veldnamen geweest, zoals bij'Deurloo'en"t Bergje «e 4* Zoute wegeling De Stropdas van Vermeule'. De aanwezigheid van een vliedberg is bijna altijd in plaatselijke veldnamen terug te vinden. Wanneer een vliedberg is afgegraven kan een veldnaam helpen om de herinnering levend te houden, zoals bijvoorbeeld bij de Bergweg in Goes. Deze stad heeft trouwens een complete wijk waar de straatnamen op oude veldnamen gebaseerd zijn. Historisch geograaf Alwin Baart selecteerde die namen voor de nieuwe wijk Mannéé, aan de noordoostkant van Goes. We vinden er onder meer het 'Land van Straub' (een voormalige grondeigenaar ter plekke), het'Doornbosje'en de 'Karremansweidjes'. Namen die verwijzen naar de plaatselijke natuur zijn Ad Beenhakker bestudeert de veldnamenkaart. (C. Jacobusse) schaars, maar komen wel voor. Zo kent de omgeving van Kloetinge het'Kobienist'(Kiekendiefnest) en ligt bij Schore de 'Endekwekke' (eendenkwaak). De 'Boenksoenkvalle'(bunzingval) ligt ten noorden van 's-Gravenpolderen het'Oaievaersnist'in de omgeving van Ovezande. De laatste naam verwijst echter niet naar een ter plekke gelegen nest van de ooievaar, maar een groot gezin in de buurt, waar deze vogel heel wat bezoekjes had gebracht. Niet altijd is de herkomst van oude veldnamen duidelijk. We tasten volgens Beenhakker in het duister over namen als de'Vlieguut',"t Krakeel' en 'Moai Bezoek'.'t Rafoelje', in de buurt van de Beatrixlaan in Goes, verwijst mogelijk naar een oud verdedigingswerk (Ravelijn), maar daar is geen zekerheid over. Het af en toe ontstaan van nieuwe veldnamen ten spijt, worden veldnamen steeds minder gebruikt. Daarmee gaat ook een stukje cultuurhistorie verloren. De heemkundige kring De Bevelanden, waarvan Ad actief lid is, heeft veel onderzoek naar oude veldnamen op Zuid-Beveland gedaan. De kennis die dat heeft opgeleverd is gebundeld in een vijftal uitgaven, waar de veldnamen van in totaal twaalf dorpen met hun omgeving zijn opgenomen. Prachtige lectuur voor wie zich verder in het onderwerp wil verdiepen. C. Jacobusse is hoofd ecologie en kwaliteitszorg van stichting Het Zeeuwse Landschap De 'Stropdas' bij de Yerseke Moer is duidelijk aan zijn vorm te herkennen. ZEEUWS - 9-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 9