Oesterput vormt met zijn open water een ideale locatie voor een dergelijk kunstmatig broedvogel- eiland. STICHTING KUSTBROEDVOGELFONDS De stichting Kustbroedvogelfonds is in 2015 opgericht om het herstel en de ontwikkeling van geschikte kustbroedvogelgebieden in het Delta gebied voor te bereiden, te financieren en te rea liseren. Samen met terreinbeheerders, overheden en vrijwilligers wil de stichting bestaande broed gebieden optimaliseren en nieuwe creëren. Dit kan bijvoorbeeld door het terugbrengen van de natuurlijke dynamiek, het verwijderen van vege tatie, het aanbrengen van een (nieuwe) schelpen laag of de aanleg van broedvogel-eilanden. Voor de realisatie van een broedvlot in Inlaag Oesterput heeft het Kustbroedvogelfonds de samenwerking met Het Zeeuwse Landschap gezocht. 'STERRE' BROEDVOGELEILAND Nauticparts BV in Brielle heeft het'Sterre'broed- vogeleiland geleverd en geplaatst. Sterre is een andere naam voor de visdief. Dit bedrijf, dat in drijvende steigers handelt, produceert zogenoem de Nauticubes; elementen die aan elkaar gekop peld kunnen worden tot grotere oppervlakten. Het 'Sterre' broedvogeleiland bestaat uit 240 ge koppelde kunststofelementen van 0,5 bij 1 meter, met een oppervlakte van 120 m2. Rondom het eiland zijn planken bevestigd met een omheining van gaas, om te voorkomen dat de visdiefjongen PROEFPROJECT Met het'Sterre'broedvogeleiland willen Het Zeeuwse Landschap en het Kustbroedvogelfonds ervaring opdoen met kunstmatige drijvende eilanden als broedgelegenheid voor visdieven. Het broedresultaat zal door tellingen nauw lettend worden gevolgd. De ervaringen zullen gebruikt worden om elders in het Deltagebied of daarbuiten nieuwe broedvogeleilanden aan te leggen. Tijdens de installatie van de'Sterre'toonde een toevallig passerend Engels echtpaar, voorzien van verrekijkers, zeer veel belangstelling. De vrouw bleek 'head of landscape' van een natuurpark in Peterborough te zijn. In 2015 zijn daar twee kleine drijvende eilandjes voor vis dieven aangelegd. Zo'n groot eiland als de'Sterre' hadden de Engelsen nog niet eerder gezien. Maar het kan nóg groter. Op Neeltje Jans heeft E-Connection, de exploitant van de daar aanwe zige windturbines, een drijvend eiland van 150 m2 gerealiseerd in het natuurgebied dat is ontstaan na het uitgraven van het zanddepot. Dit gebied, ook wel Inlaag Neeltje Jans genoemd, is in beheer bij Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap. Hiermee heeft de laatste dus het beheer over twee drijvende broedvogel eilanden gekregen. Eind april arriveerden de eerste visdieven uit hun overwinteringsgebieden in Afrika. We zijn erg benieuwd of ze de kunst matige broedvogeleilanden weten te vinden en te waarderen. Bij het verschijnen van deze editie foto links: Rioolpijpen bieden dekking aan de visdiefkuikens. (B. Bouwman) van het eiland vallen. Op het vlot is waterdoor- latend worteldoek aangebracht, met daarover een laag grind en kokkelschelpen. Hiermee ontstaat voor de visdieven een gunstig broedbiotoop. Verspreid op het eiland liggen stukken rioolpijp, zodat de jonge visdieven bescherming kunnen vinden tegen de zon en vijanden zoals roofvogels. Ankers houden het eiland midden in de inlaag op zijn plaats. Een filmpje van de opbouw van het broedvlot is te zien via https://www.youtube.com/ user/hetzeeuwselandschap/videos. van ZEEUWSLANDSCHAP zouden de jongen er al Installatie van uit het ei gekomen moeten zijn. Vanaf de'vaste het'Sterre' wal' kunt u de ontwikkelingen overigens goed broedeiland. volgen, bijvoorbeeld vanaf de toegangsweg naar (B. Bouwman) de landbouwhaven van de buitendijks gelegen Oesterput, een inlaag die in 1881 verloren ging. B. Bouwman is voorzitter van stichting Kustbroedvogelfonds; H. Simons is hoofd terreinbeheer Noord van stichting Het Zeeuwse Landschap ZEEUWS -11-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 11