SCHITTEREND IN DE ZON DE PADEN OP... mm Fluitenkruid. (C. Jacobusse) door: Carolien van de Kreeke RiaLuteijnen Het is een heerlijk zonnige en windstille dag in PeterHeetesonne. het vroege voorjaar. De prille zonnestralen ver- (C. van de Kreeke) warmen het Zeeuws-Vlaamse landschap, de kale grond grijst op en het eerste groen lijkt feller en intenser van kleur dan ooit. Een enkel wolkje doorbreekt de strakblauwe hemel. Het water van de slingerende kreekjes en slootjes die natuur gebied De Blikken doorsnijden, schittert in de zon. "Vandaag kun je mooi zien hoe dit gebied aan zijn naam komt," vertelt Peter Heetesonne. "Al in vroeger tijden was dit een laaggelegen gebied dat vaak onder water stond. 'Het water zorgt voor een blinkend oppervlak. 'Blinkend' is verbasterd tot'Blikken'." De Blikken. Ria Luteijn woont in de naastgelegen Zuidzande- (C. Jacobusse) polder. Ze fietst vaak over de Ringdijk, de aan het weilandreservaat grenzende dijk, die prach tig zicht biedt op het natuurterrein. "Ik geniet dan altijd van het uitzicht op De Blikken, de sky line van Groede en vooral van de rust!" Vandaag wordt de rust aangenaam verstoord door een concert van talloze vogels, zoals tjiftjaf, kievit, kluut en grutto. "Het water is cruciaal voor de weidevogels," vertelt Peter. "Ze badderen er en sommige soor ten vinden er voedsel. In de vochtige bodem leven allerlei dieren, die op het menu staan van bijvoorbeeld de grutto." Om ervoor te zorgen dat er ook in een droge periode altijd water staat, is er een aantal jaren geleden een waterpomp geplaatst. "Is dat die plaat met zonnepanelen?," vraagt Ria. Peter knikt. De zonnepanelen wekken stroom op. De pomp zelf ligt in de naastgelegen watergang; via een dikke slang komt het water in het gebied. "Mooi, geheel zelfvoorzienend dus!" Dat kan Peter bevestigen. "We hebben er wel wat werk aan. In de zomer maken we de pomp, vooral het filter, goed schoon. In het najaar halen we hem nogmaals uit het water, om uit elkaar te halen en onderdelen in te vetten." Ria vraagt belangstellend welke werkzaamheden Peter en z'n collega's hier nog meer uitvoeren. "In het voorjaar controleren we het raster dat ■LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 12