lap 80 jaar! In 1936 werd Het Zeeuwse Landschap opgericht, op initiatief van Mr. P.G. van Tienhoven, voorzitter van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, in samenspraak met de toenmalige Commissaris van de Koningin in Zeeland, Mr. J.W. Quarles van Ufford. Doelstelling van de nieuw opgerichte stichting was het behoud van natuur- en landschapsschoon in de provincie Zeeland door de verwerving van gebieden en monumenten. Inmiddels is de organisatie een van de twaalf provinciale Landschappen in Nederland en bestaat in 2016 80 jaar. Een goed moment voor een overzicht! Raat van de vliet Eendenkooi Bosje van Klompe (r^\ bikken van de Heen Bruintjeskreek St. Philips/and buitendiji cultuurhistorisch monument gebouw natuurgebied vliedberg -. Bezoekerscentrum Saeftinghe bossen 1936, 3 april 1939 1957 1975 1993 2001 2004 2006 2007 2009 2011 2016 ZEEUWS -15 - LANDSCHAP De notariële akte van oprichting van stichting Het Zeeuwse Landschap passeert. Het Zwin wordt het eerste beheerobject van Het Zeeuwse Landschap. Landgoed Landlust wordt door Jonkvrouwe Susanna van Citters geschonken aan Het Zeeuwse Landschap. Het bijbehorende koetshuis wordt later, in 1978, als kantoor door Het Zeeuwse Landschap in gebruik genomen. De eerst betaalde kracht komt in dienst van de stichting; Jos Neve wordt'conservator'van Saeftinghe. In staat gesteld door een groot legaat, komt ook het laatste deel van Saeftinghe onder hoede van Het Zeeuwse Landschap. Het Zeeuwse Landschap verwelkomt de 10.000-ste donateur. Het Zeeuwse Landschap neemt initiatief voor het grote natuur- en recreatieproject Waterdunen. Terra Maris, het museum voor natuur en landschap van Zeeland, open zijn deuren. Het museum is een initiatief van Het Zeeuwse Landschap, en is er mee verbonden. Het hoofdkantoor van Het Zeeuwse Landschap verhuist naar het voormalig Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp. Het eerste grootschalige restauratieproject wordt voltooid; rijksmonument Hoeve van der Meulen. De Hooge Platen in de Westerschelde, met het belangrijke broedvogelgebied voor kustvogels, komen in erfpacht bij Het Zeeuwse Landschap. Het Zeeuwse Landschap beheert ruim 9600 ha, heeft meer dan 10.000 donateurs en beheert tientallen rijksmonumenten waaronder gebouwen, vliedbergen en vestingwerken.

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 19