DCTEI r Onlangs is een bijzonder onderdeel van de Kruisdijkschans gerestaureerd: de apart aangelegde voorraadkelder. Vermoedelijk was het eerst een ijskelder, die later gecombineerd is met een aardappelkelder. IJs en aardappelen zullen er niet meer worden bewaard. De kelder is nu een ideale winterverblijfplaats voor vleermuizen en amfibieën. F e '-i'. -sss-a#»*®.- De voorraadkelder van de Kruisdijk schans na de restauratie. (F. Schenk) door Fred Schenk en andere knollen of vruchten lagen in de kelder droog en koel en verrotten zo niet. Rond 1762 veranderde de Kruisdijkschans van een fortificatie naar een bescheiden buitenplaats. De stenen redoutetoren werd tot het huidige statige huis verbouwd. Buitenplaatsen op voormalige schansen zijn een typisch Zeeuws- Vlaams verschijnsel. Zo zijn er de Moffenschans bij Terneuzen, de Elderschans, de Krabbeschans en de buitenplaats Bloemendaal op de Aardenburgse Wallen en mogelijk ook de Jufferschans bij IJzendijke. Bij de restauratie is de voorraadkelder op de resterende originele muren met rode IJssel- steentjes hersteld. Over de ingang met vijf treden aan de westgevel is een dubbel valluik geplaatst. In de zijde tegenover de ingang is een ventilatieopening gemaakt. Deze was ook al eerder aangebracht, mogelijk toen het gebouwtje als aardappelkelder in gebruik kwam. De voorraadkelder is nu een ideale winterverblijfplaats voor vleermuizen en amfibieën. De vleermuizen kunnen erin komen via een extra uitsparing van enkele centimeters bij de ventilatieopening. De laatste ligt op maaiveldhoogte, waardoor ook de amfibieën de kelder kunnen bereiken. Zij kunnen ook door de allerkleinste kiertjes bij de toegang naar binnen kruipen. Kom gerust eens kijken. Het gebouwtje is buiten de winterslaapperiode vrij te bezoeken. De voorraadkelder stamt van vóór 1824; deze is al ingetekend op de eerste gedetailleerde kaart van de Kruisdijkschans uit dat jaar. Het grotendeels ingegraven bouwwerkje was in de twintigste eeuw of zelfs al eerder afgedekt met een laag grond, met een raamwerk met dakpannen erover. Dat was bedoeld om vertrapping door het vee te voorkomen. De ijskelder was vroeger een soort koelkast. Die was geplaatst in de buitenomwalling van de schans, nabij de gracht. Elke winter werden hier blokken ijs uitgehakt en in de kelder gedaan. De laag grond over het bouwwerkje hield de kou binnen en de warmte buiten. In de zomer konden drank en voedsel gekoeld worden met brokken ijs uit de kelder. Boven het ijs kon voedsel opgehangen worden, zodat men het langer kon bewaren. Met de komst van elektrische koelkasten verloren ijskelders hun functie en raakten in verval. Na 1900, toen de Kruisdijkschans als boerderij diende, was de kelder een aardappelbewaar plaats. Vroeger bewaarden veel boeren een deel van de oogst voor eigen gebruik. Daarvoor was een droge en koele plek nodig. Ook moest de bewaarplaats 's winters vorstvrij zijn. Aardappels De kelder vóór de restauratie. (F. Schenk) Fred Schenk is hoofd terreinbeheer Zuid van stichting Het Zeeuwse Landschap

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 23