De boekenreeks Fauna Zeelandica omvat naast edities over populaire diergroepen als dagvlinders en zoogdieren, ook delen over minder aansprekende dieren, zoals bijen, wespen en zeefauna. Deze zijn vooral bijzonder omdat ze informatie geven over het voorkomen in Zeeland van weinig bekende soortgroepen. De bijen- en wespenatlas bijvoorbeeld trok landelijk de aandacht, mede omdat er een zeer uitgebreide set verspreidingsgegevens aan ten grondslag lag. Die zijn grotendeels verzameld door de insectenwerkgroep van Het Zeeuwse Landschap; vrijwilligers die jarenlang door de provincie trokken om de verspreiding van diverse insectengroepen in beeld te brengen. Hun gegevens vormen ook de basis voor het deel dat nu in voorbereiding is: de Zeeuwse vliegenatlas. Langspriet- regendaas. (C. Jacobusse) Pyjama-zweefvlieg. (C. Jacobusse) illustratie rechts: De zweefvlieg Helop- hilus trivittatus. (A. Karman) De vraag ligt voor de hand of iemand op zo'n atlas zit te wachten. Natuurlijk is er een groep specialisten die zo'n boek schitterend vindt, maar die telt in Nederland hooguit een paar honderd mensen. Te weinig om een boek voor te realise ren. Je moet dus wel iets bijzonders maken, wil het een succes worden. We denken dat de redac tie erin geslaagd is om ondanks het op het eerste gezicht weinig aansprekende onderwerp, een heel toegankelijk en aantrekkelijk boek te maken. Dat komt vooral door twee dingen. Ten eerste zijn er van de meer populaire families als zweefvliegen, roofvliegen en wolzwevers zoekkaarten opgenomen met honderden schit terende aquarellen van Adri Karman. Een lust om naar te kijken, maar ook een prima manier om te weten te komen welke vliegen in je eigen tuin leven! Heel erg leuk om mee aan de slag te gaan. Ten tweede staat bij enkele tientallen vliegen- groepen een verhaal over een persoonlijke bele venis van één van de auteurs met de betreffende soortgroep. Een voorbeeld is de kadertekst op de volgende pagina. Toch verwachten we dat ook de rest van de in houd voor veel mensen een echte eye-opener zal zijn. De lijst van in Zeeland voorkomende vliegen en muggen omvat zo'n 1600 soorten! Ze hebben de meest uiteenlopende levenswijzen en niet zel den is die buitengewoon boeiend en interessant. Natuurlijk is het niet makkelijk om de oplage van zo'n bijzonder boek te bepalen. Daarom werken we voor de Zeeuwse vliegenatlas met voorinte kening. U kunt daarom nu al een exemplaar van het boek reserveren, dat aan het einde van deze zomer naar de drukker gaat. U kunt reserveren via info@hetzeeuwselandschap.nl. De prijs wordt 29,90 en de uitvoering is net als de andere delen van de Fauna Zeelandica: een harde kaft, meer dan 200 pagina's en full colour. C. Jacobusse is hoofd ecologie en kwaliteitszorg van stichting Het Zeeuwse Landschap

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 24