BOORVLIEGEN: EEN VERVELEND BERICHT VOOR U Z' i Rhagoletis cingulata - Oost-Amerikaanse kersenboorvlieg (Chiel Jacobusse) I Hè, alweer een mobiel telefoontje. We waren net lekker op dreef met het uitkammen van een duingebied. Er huisde een fikse kolonie harkwespen toen die vervelende stoorzender er zich weer eens tussen drong. Een onbekend nummer ergens in het midden van het land, zo te zien, dus met frisse tegenzin toch maar even oppakken. "Met de Plantenziektekundige Dienst (PD) in Wageningen," klonk het monter aan de andere kant van de lijn. "Klopt het dat u werkt voor stichting Het Zeeuwse Landschap? En voert zij het beheer over het duingebied Oranjezon?"Twee keer antwoordde ik kort met ja. Ik wilde net vragen of men mijn kantoor wilde bellen, toen het interessant werd."Weet u dat daar de boorvlieg Rhagoletis indifferens is gevangen?" Jawel, dat wist ik zeker. Onze vriend Bob van Aartsen had deze uit Amerika afkomstige zeldzaamheid tijdens één van onze talloze insectentochten uit de vegetatie gesleept en was er helemaal enthousiast over. "Klopt het dat in Oranjezon de Amerikaanse vogelkers voorkomt?" Tsjonge, het leek wel een gerechtelijk verhoor, zoveel vragen als er op mij afgevuurd werden. Al snel kwam de aap uit de mouw. "Dan heb ik een vervelend bericht voor u.Wij zullen deze bomen namelijk moeten rooien.'Toen volgde het hele verhaal. Bob had zijn spectaculaire vondst gepubliceerd en via via had het bericht iemand van de Japanse ambassade bereikt. Dat moet haast wel een medehobbyist geweest zijn, want welke diplomaat verdiept zich nou in een vliegje van nog geen centimeter? Ik kreeg het hele relaas te horen. De uit Amerika afkomstige boorvlieg kan heel schadelijk zijn in de kersenteelt. Het is een invasieve exoot die autoriteiten van verschillende landen kost-wat-het- kost proberen te weren. Vanwege de flinke export van Nederlandse kersen naar Japan was de ambassademab gealarmeerd. Via een ministerie was de melding bij de PD terechtgekomen en die hadden via Bob mijn mobiele nummer gekregen. Er stond nota bene een ECONOMISCH BELANG op het spel en dan gaan in Nederland-koopmansland natuurlijkalle bellen rinkelen. "We zullen dus tot actie moeten overgaan en de bomen moeten rooien," besloot de goede man zijn relaas. Mijn reactie moet hem minstens een beetje verbaasd hebben."U bent van harte welkom, zeg maar wanneer we u kunnen vetwachten.""Om hoeveel exemplaren gaat het eigenlijk?," klonk het vanuit het verre Wageningen. "Ik schat ongeveer een miljoen, maar het zouden er ook drie of zes keer zoveel kunnen zijn.Toen werd het heel erg stil aan de andere kant van de lijn. Nog steeds zijn we jaar in jaar uit bezig om de Amerikaanse vogelkers te vuur en te zwaard te bestrijden. Niet vanwege de boorvlieg, maar omdat de bospest zelf een invasieve exoot is die de natuurwaarden sterk bedreigt. Veel later stelde specialist John Smit vast dat het niet om Rhagoletis indifferens ging, de West-Amerikaanse kersenboorvlieg, maar om Rhagoletis cingulata, de Oost-Amerikaanse soort. Het is niet bekend of ook dat bericht al tot de Japanse ambassade is doorgedrongen. ZEEUWS -21 - LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2016 | | pagina 25